Biwakowanie – jak wybrać miejsce na biwak

biwak na Drwęcy

Jeśli kochasz przygody, to z pewnością biwakowanie jest czymś stworzonym dla Ciebie. Na takie formy noclegu decydują się zazwyczaj kajakarze, którzy postanowili wybrać się na kilkudniowy spływ. Pod warunkiem, że biwak zostanie we właściwy sposób zorganizowany, może być źródłem naprawdę sporej frajdy. Pierwszą kwestią podczas przygotowywania się do niego jest oczywiście wybór odpowiedniego miejsca – jak je wybrać? W poniższym wpisie postaramy się podpowiedzieć Ci w tej kwestii – koniecznie czytaj więc dalej!

Po pierwsze – jakie miejsca kategorycznie odpadają?

odpoczynku od spływu kajakowego. To pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jest bowiem kilka miejsc, które w ogóle nie powinny być brane pod uwagę podczas biwakowania. Do takich przestrzeni należą między innymi tereny wojskowe (mamy nadzieję, że to jasne!), przygraniczne czy te znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie budowli wodnych takich jak elektrownie. Biwakowanie nie powinno się także odbywać w parkach wodnych, rezerwatach, a nawet w szkółkach leśnych.

Jakie miejsca są odpowiednie do biwakowania?

Wybierając miejsca na biwak, warto zwrócić uwagę na linię brzegową zbiornika wodnego, który pokonujemy kajakiem. Musi być ona bowiem na tyle dostosowana do łatwego przybijania, abyśmy mogli zrobić to w sposób komfortowy. Warto wybierać także fragmenty na przykład rzeki z płytką wodą, która także ułatwi nam postój. Idealną sytuacją byłoby, gdyby wybrane przez nas miejsce oferowały piaszczysty brzeg o łagodnym charakterze.

O czym jeszcze pamiętać?

Na przykład o tym, że podczas biwaku należy rozbić namiot, dlatego dobrze, aby wybrane przez nas miejsce znajdowało się na płaskim terenie. Takie ukształtowanie znacznie ułatwi nam przygotowanie miejsca na nocleg. W czasie letnich miesięcy dobrze również rozbijać biwaki nieopodal lasów – drzewa zagwarantują bowiem optymalny poziom orzeźwienia i chłodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *