Czy spływy kajakowe są bezpieczne?

spływ kajakowy Olza

Rzeka może być nieobliczalnym żywiołem potrafiącym wpłynąć na wytworzenie sporej ilości adrenaliny. Na spływach kajakowych rzeką Ruda w Rybniku lub Odrą z Raciborza przeżyjesz komfortową i bezpieczną podróż na wodzie. Nie inaczej będzie podczas spływu dzikim odcinkiem rzeki Odry czyli Granicznymi Meandrami Odry z Chałupek do Zabełkowa, który to jest obszarem Natura 2000. Bezpieczeństwo spływów kajakowych zależy od solidnego przygotowania na konkretną trasę. Co w związku z tym powinniśmy wiedzieć wsiadając do kajaku? O bezpieczeństwie decyduje przede wszystkim roztropność, szybka reakcja w trudnych sytuacjach, a także uzupełnienie informacji w poniższy zbiór cennych wskazówek.

Z czym związane jest bezpieczeństwo spływów kajakowych?

Stosowanie odpowiedniego ubioru podczas kajakarstwa to nie wszystko, co wiąże się z chęcią zachowania bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że na to składa się szereg innych, ważnych czynników, tj.:

• wybór poziomu skomplikowania trasy rzeki – w wypożyczalni kajaków na Śląsku można doinformować się o konkretnych rzekach, ich stopniach trudności, rozmiarach (im szersza rzeka, tym lepsze warunki pod względem bezpieczeństwa – dogodniejsza możliwość manewru). Dobrze, by trasa wodna była dopasowana do umiejętności konkretnej osoby lub grupy. Kajakarze, który stawiają pierwsze kroki w tym sporcie, powinni skorzystać z mniej zaawansowanych tras. Dobrze wybrać się np. na spływy kajakowe dla początkujących w Rybniku;

• dostosowanie się do ilości napotykanych przeszkód – podczas spływu kajakiem można trafić na głazy, zawężenie koryta rzeki, połamane drzewa wystające z wody, tamy naturalne lub sztuczne, a także promy, barki czy łodzie. W związku z tym, warto nastawić się na tego typu utrudnienia, a jeśli nie jest się pewnym swoich umiejętności, zdecydować się na trasę na mniejszej, bardziej „stabilnej” rzece;

• warunki pogodowe – turystyka kajakowa uprawiana jest cały rok, stąd też, jeśli tylko nie ma kry, wysokiego stanu wód oraz agresywnej burzy, to istnieje możliwość spokojnego skorzystania ze spływów kajakowych w każdym miesiącu nawet zimą. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się na zapowiadane w prognozie pogody warunki atmosferyczne;

• ubiór zabezpieczający przed utonięciem – kamizelka ratunkowa to element „must have” w każdym ekwipunku. Przedmiot, który nie jest konieczny, a ma wpływ na bezpieczeństwo, to kask. Stosuje się go głównie w kajakarstwie górskim (gdzie sprzyjającym zdaje się być napotykanie niebezpiecznych przeszkód, tj. skały, kamienie, połamane drzewa, jazy itp.) lub podczas zabaw wodnych z wykorzystaniem kajaku.

spływy kajakowe
spływy kajakowe

Vademecum początkującego kajakarza

Krótki zbiór cennych wskazówek to istota prawidłowego korzystania z kajaka przed, w trakcie, a także po spływie. Dlatego też poniżej znajduje się wyróżnionych 8 zasad bezpiecznego przeprowadzenia wycieczki kajakowej.

1. Początkujący kajakarz powinien nabyć umiejętność poprawnego wsiadania do łodzi – skutkuje to brakiem wywrotek już na samym wstępie styczności ze sprzętem.

2. Należy zawsze mieć na sobie kamizelkę ratunkową.

3. Osoby uczestniczące w spływie kajakowym nigdy nie powinny być pod wpływem środków odurzających.

4. Posiadanie odpowiedniego ekwipunku (tj. woda, żywność, odzież, środki ochrony, jak np. krem z filtrem, itp.) w zależności od ilości spędzonych dni i nocy, rzutuje na obraz całej wycieczki kajakiem.

5. Do brzegu konieczne jest dobijanie pod prąd, a w trakcie wyprawy, kluczowe jest baczne obserwowanie stanu rzeki.

6. Mile widziane są umiejętności medyczne w zakresie pierwszej pomocy.

7. Koniecznym jest zabezpieczyć dokumenty osobiste oraz telefon przed zamoknięciem.

8. Dbałość o otaczający krajobraz, miejsc biwakowych i spływów kajakowych, przyczyni się do jak najdłuższego korzystania z tych dobrodziejstw.

spływ kajakowy z dzieckiem

Dzieci a spływy kajakowe – bezpieczne kajakarstwo

Pierwsza styczność ze spływem kajakowym w życiu naszych pociech to pełne wrażeń doświadczenie. Aby jednak faktycznie tak się działo, to trzeba wiedzieć, że wpływ na to ma odpowiedzialność rodziców, ich wiedza, a także umiejętności logicznego myślenia. Pierwszą, a zarazem najważniejszą rzeczą, którą trzeba zrobić przed wejściem do kajaku, jest zaopatrzenie dziecka w kamizelkę ratunkową. Bardzo ważne, by była dostosowana wielkością i wagą do pociechy. Kwestią warunkującą jej skuteczność jest jej prawidłowe zapięcie. Co się stanie w związku zaniedbaniem wspominanej czynności?

Skuteczność kamizelki ratunkowej może być minimalna, co w konsekwencji mogłoby się skończyć tragicznie. W najlepszej sytuacji, która zakłada np. pominięcie zapięcia dolnej klamry, kapok w górnej części nasunie się na głowę i ograniczy widoczność osoby znajdującej się w wodzie, pomimo jej unoszenia.

Kolejnym aspektem jest obecność dodatkowej osoby w kajaku. Przy posiadaniu małego dziecka (min. 2 – 6 lat) to konieczność. Mama lub inny dorosły przytrzyma je w razie nadmiernej ruchliwości. Inaczej to wygląda, gdy pociechy rozumieją kwestię bezpieczeństwa i cieszą się z atrakcyjności widoków krajobrazowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *