Czy spływy kajakowe są bezpieczne?

spływ kajakowy Olza

Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim wsiądziesz do kajaka.

Rzeka może być nieobliczalnym żywiołem potrafiącym wpłynąć na wytworzenie sporej ilości adrenaliny. Na spływach kajakowych rzeką Ruda w Rybniku lub Odrą z Raciborza przeżyjesz komfortową i bezpieczną podróż na wodzie. Nie inaczej będzie podczas spływu dzikim odcinkiem rzeki Odry czyli Granicznymi Meandrami Odry z Chałupek do Zabełkowa, który to jest obszarem Natura 2000. Bezpieczeństwo spływów kajakowych zależy od solidnego przygotowania na konkretną trasę. Co w związku z tym powinniśmy wiedzieć wsiadając do kajaku? O bezpieczeństwie decyduje przede wszystkim roztropność, szybka reakcja w trudnych sytuacjach, a także uzupełnienie informacji w poniższy zbiór cennych wskazówek.

Z czym związane jest bezpieczeństwo spływów kajakowych?

Stosowanie odpowiedniego ubioru podczas kajakarstwa to nie wszystko, co wiąże się z chęcią zachowania bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że na to składa się szereg innych, ważnych czynników, tj.:

• wybór poziomu skomplikowania trasy rzeki – w wypożyczalni kajaków na Śląsku można doinformować się o konkretnych rzekach, ich stopniach trudności, rozmiarach (im szersza rzeka, tym lepsze warunki pod względem bezpieczeństwa – dogodniejsza możliwość manewru). Dobrze, by trasa wodna była dopasowana do umiejętności konkretnej osoby lub grupy. Kajakarze, który stawiają pierwsze kroki w tym sporcie, powinni skorzystać z mniej zaawansowanych tras. Dobrze wybrać się np. na spływy kajakowe dla początkujących w Rybniku;

• dostosowanie się do ilości napotykanych przeszkód – podczas spływu kajakiem można trafić na głazy, zawężenie koryta rzeki, połamane drzewa wystające z wody, tamy naturalne lub sztuczne, a także promy, barki czy łodzie. W związku z tym, warto nastawić się na tego typu utrudnienia, a jeśli nie jest się pewnym swoich umiejętności, zdecydować się na trasę na mniejszej, bardziej „stabilnej” rzece;

• warunki pogodowe – turystyka kajakowa uprawiana jest cały rok, stąd też, jeśli tylko nie ma kry, wysokiego stanu wód oraz agresywnej burzy, to istnieje możliwość spokojnego skorzystania ze spływów kajakowych w każdym miesiącu nawet zimą. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się na zapowiadane w prognozie pogody warunki atmosferyczne;

• ubiór zabezpieczający przed utonięciem – kamizelka ratunkowa to element „must have” w każdym ekwipunku. Przedmiot, który nie jest konieczny, a ma wpływ na bezpieczeństwo, to kask. Stosuje się go głównie w kajakarstwie górskim (gdzie sprzyjającym zdaje się być napotykanie niebezpiecznych przeszkód, tj. skały, kamienie, połamane drzewa, jazy itp.) lub podczas zabaw wodnych z wykorzystaniem kajaku.

spływy kajakowe
spływy kajakowe

Vademecum początkującego kajakarza

Krótki zbiór cennych wskazówek to istota prawidłowego korzystania z kajaka przed, w trakcie, a także po spływie. Dlatego też poniżej znajduje się wyróżnionych 8 zasad bezpiecznego przeprowadzenia wycieczki kajakowej.

1. Początkujący kajakarz powinien nabyć umiejętność poprawnego wsiadania do łodzi – skutkuje to brakiem wywrotek już na samym wstępie styczności ze sprzętem.

2. Należy zawsze mieć na sobie kamizelkę ratunkową.

3. Osoby uczestniczące w spływie kajakowym nigdy nie powinny być pod wpływem środków odurzających.

4. Posiadanie odpowiedniego ekwipunku (tj. woda, żywność, odzież, środki ochrony, jak np. krem z filtrem, itp.) w zależności od ilości spędzonych dni i nocy, rzutuje na obraz całej wycieczki kajakiem.

5. Do brzegu konieczne jest dobijanie pod prąd, a w trakcie wyprawy, kluczowe jest baczne obserwowanie stanu rzeki.

6. Mile widziane są umiejętności medyczne w zakresie pierwszej pomocy.

7. Koniecznym jest zabezpieczyć dokumenty osobiste oraz telefon przed zamoknięciem.

8. Dbałość o otaczający krajobraz, miejsc biwakowych i spływów kajakowych, przyczyni się do jak najdłuższego korzystania z tych dobrodziejstw.

spływ kajakowy z dzieckiem

Dzieci a spływy kajakowe – bezpieczne kajakarstwo

Pierwsza styczność ze spływem kajakowym w życiu naszych pociech to pełne wrażeń doświadczenie. Aby jednak faktycznie tak się działo, to trzeba wiedzieć, że wpływ na to ma odpowiedzialność rodziców, ich wiedza, a także umiejętności logicznego myślenia. Pierwszą, a zarazem najważniejszą rzeczą, którą trzeba zrobić przed wejściem do kajaku, jest zaopatrzenie dziecka w kamizelkę ratunkową. Bardzo ważne, by była dostosowana wielkością i wagą do pociechy. Kwestią warunkującą jej skuteczność jest jej prawidłowe zapięcie. Co się stanie w związku zaniedbaniem wspominanej czynności?

Skuteczność kamizelki ratunkowej może być minimalna, co w konsekwencji mogłoby się skończyć tragicznie. W najlepszej sytuacji, która zakłada np. pominięcie zapięcia dolnej klamry, kapok w górnej części nasunie się na głowę i ograniczy widoczność osoby znajdującej się w wodzie, pomimo jej unoszenia.

Kolejnym aspektem jest obecność dodatkowej osoby w kajaku. Przy posiadaniu małego dziecka (min. 2 – 6 lat) to konieczność. Mama lub inny dorosły przytrzyma je w razie nadmiernej ruchliwości. Inaczej to wygląda, gdy pociechy rozumieją kwestię bezpieczeństwa i cieszą się z atrakcyjności widoków krajobrazowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: