Dlaczego warto pływać kajakiem

pływać kajakiem

Dlaczego warto pływać kajakiem 🤔

Pływać kajakiem każdy może. Aktywność na świeżym powietrzu jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli przy okazji możemy połączyć ją ze spędzaniem czasu z innymi i wypoczynkiem poza miastem, to tym lepiej. Dlatego właśnie spływy kajakowe na Śląsku zyskują na popularności – to idealny sposób na aktywny wypoczynek, który spodoba się wszystkim, niezależnie od płci, wieku, a nawet sprawności fizycznej.

Spływ kajakowy na śląsku

Poznaj 8 powodów, dla których warto pływać kajakiem.

  1. Aktywny wypoczynek 🚣‍♂️
  2. Kontakt z wodą 🌊
  3. Pływać kajakiem każdy może 👨‍👩‍👧‍👦
  4. Bliskość natury 🌈
  5. Kajakarstwem się nie znudzisz 🥱
  6. Niskie koszty wyprawy 💲
  7. Poznawanie nowych ludzi 👫
  8. Popłyniesz raz, będziesz chciał więcej 🚣‍♀️🌊🚣‍♂️

Aktywny wypoczynek 🚣‍♂️

Coraz więcej osób szuka takich form spędzania czasu, które łączą ze sobą aktywność fizyczną i wypoczynek dla umysłu – pływanie kajakiem idealnie wpisuje się w te wymagania. Ta forma aktywności angażuje głównie mięśnie rąk, pleców i klatki piersiowej, ale nie musi być mocno męcząca, jeśli tego nie chcemy, można bowiem wybrać spokojny, relaksujący spływ. Godzina wiosłowania przeciętnie pozwala spalić od 200 do 400 kalorii, a jeśli spływ jest bardzo intensywny to wartość ta sięga nawet 700 kcal. Pływanie kajakiem ma także inne korzyści zdrowotne, takie jak: wzmocnienie serca i układu krążenia, wzmocnienie mięśni, poprawa ogólnej kondycji czy poprawa wydolności płuc.

Kontakt z wodą 🌊

Nie dość, że dla wielu osób szum wody jest bardzo relaksujący, to jeszcze wokół spływu kajakowego można zaplanować inne aktywności – kąpiel w rzece czy pobliskim jeziorze, inne sporty wodne, czy zwykły relaks nad wodą w miejscach, gdzie jest mało turystów. W końcu pływając kajakiem możesz zatrzymać się w dowolnym wybranym przez siebie miejscu, jeśli tylko jest w nim dostęp do brzegu. Dodatkowo spływ kajakowy rzeką wiąże się z niesamowitymi widokami, których nie możemy zaznać na co dzień z takiej perspektywy.

Pływać kajakiem każdy może 👨‍👩‍👧‍👦

Spływ kajakowy to forma aktywności dla dosłownie każdej osoby – śmiało można się na niego wybrać całą rodziną, zabierając zarówno seniorów, jak i nastolatków czy dzieci. Oczywiście należy przy tym zadbać o bezpieczeństwo każdego uczestnika wyprawy. Jeśli odpowiednio dobierzemy trasę, a także tempo jej pokonywania, dobrą zabawę zapewnimy wszystkim, również osobom, które dopiero zaczynają albo nie mają dużej sprawności fizycznej. Zapaleńcy, którzy oczekują dużej dawki adrenaliny, też znajdą coś dla siebie – w końcu mogą wybrać bardziej ekstremalne trasy na rzekach o wartkim nurcie i z dużą ilością przeszkód.

Bliskość natury 🌈

Kontakt z naturą wpływa dobrze zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Możemy się dotlenić, wyciszyć i uciec od codziennych obowiązków czy miejskiego zgiełku. Spływy kajakowe to świetny moment na detoks od telefonu i mediów społecznościowych, a także odzyskanie równowagi emocjonalnej. Dodatkowo czekają na nas malownicze krajobrazy i różne zwierzęta żyjące w okolicy rzek, takie jak dzikie ptactwo, sarny, czy nawet bobry. W czasie spływu będzie nam także towarzyszyć przyjemny śpiew ptaków i szum rzeki, który nas zrelaksuje.

Kajakarstwem się nie znudzisz 🥱

Spływy kajakowe na śląsku można odkrywać za każdym razem na nowo za sprawą mnogości tras i tego, jak bardzo są zróżnicowane – niektóre rzeki są leniwe i spokojne, inne zaś sprawiają wyzwanie nawet doświadczonym kajakarzom. Dodatkowo na popularności zyskują spływy organizowane wiosną, jesienią, a nawet zimą, co stanowi nie lada gratkę dla osób, które szukają większej ilości wrażeń po tym, jak zasmakowały kajakarstwa.

Niskie koszty wyprawy 💲

Koszty wypożyczenia sprzętu nie są tak duże, a cenę spływu można dodatkowo obniżyć poprzez wybranie krótszej trasy lub wybranie się większą grupą. Wypożyczalnia kajaków PAGAJOS zapewni uczestnikom wyprawy wszystko, co będzie im potrzebne. Pozostaje kwestia dojazdu na miejsce, a także noclegów, jeśli wyprawa będzie trwała dłużej – oczywiście można poszukać na trasie hotelu, ale o wiele tańszym i ciekawszym rozwiązaniem będzie pole namiotowe i nocleg na łonie natury. Koszty żywienia można z kolei obniżyć, decydując się na zabranie jedzenia z domu lub samodzielne gotowe na butli gazowej lub ognisku zamiast jedzenia w napotkanych na trasie miejscach.

Poznawanie nowych ludzi 👫

Wyjazd na kajaki to świetny sposób zacieśniania więzi ze znanymi już nam osobami, dlatego często spływy kajakowe organizuje się rodzinami, grupami przyjaciół czy jako wyjazdy z pracy… ale pozwala nam to również na poznawanie nowych, ciekawych ludzi, jeśli zdecydujemy się do przyłączenia się do nieznanej nam grupy, na przykład w ramach organizowanego przez profesjonalistów spływu kajakowego. Nowe osoby można poznać nawet na rzece czy w czasie postoju. Kto wie, może będzie to długa znajomość i po latach będziecie dalej wspólnie przeżywać niezapomniane spływy kajakowe na Śląsku?

Popłyniesz raz, będziesz chciał więcej 🚣‍♀️🌊🚣‍♂️

Brzmi banalnie, ale to prawda! Pływanie kajakiem to dobra zabawa, która ma tyle zalet, że łatwo złapać bakcyla, a w miarę zdobywania doświadczenia nabiera się ochoty na trudniejsze i dłuższe trasy. Jak widać, kajakarstwo to doskonały sposób na aktywny wypoczynek, który ma wiele zalet i jest dostępny na każdą kieszeń. Warto spróbować tej formy aktywności choć raz – może okaże się, że to coś, co sprawia Ci wielką frajdę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *