Szlak kajakowy Odry
Trasa spływu Ostrawa – Chałupki.
Spływ kajakowy rzeką Odrą można rozpocząć w okolicach Ostrawy (1). Powyżej tego miejsca do Odry wpływa Ostrawica. Do tego miejsca Odra jest pływalna jedynie wczesną wiosną po roztopach, ale trzeba się przygotować na kilka przenosek przez wodospady i elektrownie wodne. Płynąc kierujemy się do Polski, a dokładnie do miejscowości Chałupki. Z miejsca startu spływu do Chałupek jest 6 kilometrów wiec czas spływu zajmie nam ok godzinę czasu. Po drodze dwa razy przepływamy pod mostem autostrady D1 czyli naszej A1. Pod mostem kolejowym (2) jest bystrze, przy dużej wodzie można je spokojnie spłynąć środkiem po prawej stronie. Przy niskim stanie wody najlepiej przenieść kajaki lewą stroną. pod mostem. Po minięciu dwóch mostów drogowych dopływamy kajakami do przystani w Chałupkach (3).
Szlak kajakowy Meandry Odry.
Płynąc z przystani Chałupki (3) wpływamy na dziki odcinek rzeki Odry. Meandry Odry jest to obszar Natura 2000, chroniony i nie zmieniany przez człowieka. Tutaj rzeka sama reguluje swoje koryto. Jest to najpiękniejszy odcinek rzeki Odry. Z Chałupek do Zabełkowa jest 7,5 kilometra spływu Odrą. Po 3 kilometrach od miejsca startu, ukaże nam się wieża widokowa (4), którą warto zwiedzić. Płynąc dalej pokonujemy kolejne zakręty dzikiej Odry omijamy powalone drzewa i miejscami szybki nurt rzeki. Pod koniec Meandrów Odry następuje połączenie Odry z Olzą (5). Od tego momentu widzimy most drogowy na Odrze, a za nim po lewej stronie jest przystań w Zabełkowie (6). Tutaj znajduje się również pole biwakowe PAGAJOS (7) oraz pole namiotowe. Można tutaj zakończyć spływ kajakowy lub płynąć dalej do Krzyżanowic. Niedaleko, 450 metrów, znajduje się zajazd “Przy kominku“.
Trasa kajakowa Zabełków – Krzyżanowice.
Startujemy z przystani kajakowej w Zabełkowie (6) i płyniemy prawie prostym odcinkiem rzeki Odry do Krzyżanowic, miejscami głęboki w skutek ekloatacji żwiru. Od Zabełkowa widoczny jest kilometraż rzeki. Odcinek ten ma 5,5 kilometra, a przed mostem kolejowym po prawej stronie możemy zobaczyć stare wrota przeciwpowodziowe. Wrota w Olzie to już prawie obiekt zabytkowy. Zabezpieczają przed zalaniem tereny PKP. Dla pasjonatów tego typu obiektów to nie lada gratka. Za mostem kolejowym rzeka się rozszerza, a po środku koryta ukazuje się kamienna wyspa. Przy wysokim stanie wody można płynąć prawą i lewą stroną wyspy, przy niskim stanie zalecane jest pokonywanie tego odcinaka lewą stroną. Za wyspą po lewej stronie należy zwrócić uwagę na przewrócone drzewa, aby nie zaliczyć kąpieli. Należy też zwrócić uwagę na nurt rzeki, który za wyspą mocno się zmienia, żeby nie wpłynąć na mieliznę. Płynąc dalej leniwą na tym odcinku Odrą miniemy po prawej stronie śluzy polderu przeciwpowodziowego i hałdy odzysku węgla. Mijając most drogowy po lewej stronie zobaczymy stalowe schody i punkt pomiaru poziomu wody. Następnie zobaczymy przystań w Krzyżanowicach również po prawej stronie (8). W Krzyżanowicach kończy się szlak dla wypożyczalni kajakowych.
Szlak kajakowy przez zbiornik Racibórz Dolny.
Szlak kajakowy wiodący przez zbiornik Racibórz Dolny ciągnie się od przystani Krzyżanowie (8) do tamy zbiornika (10). Płynąc przez ten odcinek ponownie ujrzymy dziką Odrę, mniej pokręconą niż na odcinku z Chałupek do Zabełkowa, ale równie niedostępną. Mijamy po drodze kopalnie żwiru i piasku po prawej stronie rzeki. Do korony zbiornika mamy ok 10 kilometrów, a do pierwszego punktu zakończenia spływu 11 kilometrów (12). Przed tamą zbiornika Odra rozwidla się (9) na dwie odnogi. Prawa odnoga prowadzi do korony zbiornika Racibórz i tam należy płynąć, natomiast lewa odnoga jest ślepa i nie spływalna. Przed tamą na zbiorniku po prawej stronie znajduje się slip (11) gdzie należy dopłynąć, a następnie przenieść kajak przez koronę wału na kanał Ulga. Przenoska może nie jest długa ale niestety uciążliwa. Za tamą nie ma też zrobionego miejsca na wodowanie kajaka. Za tamą po lewej stronie mamy dawne koryto kanału Ulga. Obecnie jest tam starorzecze kanału zwane ślepą Ulgą. Tam możemy popłynąć aby zakończyć spływ. Za mostem na ślepej Uldze jest zrobiony slip (12) tam można spokojnie wyjść lub rozpocząć spływ. Przy niskim stanie wody kłopotliwe może być wpłynięcie i wypłynięcie ze ślepej Ulgi z powodu gromadzącego się mułu przy wejściu do kanału.
Trasa spływu z Raciborza do Dziergowic.
W Raciborzu mamy dwie możliwości rozpoczęcia podróży kajakiem. Możemy wystartować w centrum miasta z przystani miejskiej (13) lub ze slipu na ślepej Uldze (12). Startując ze slipu na ślepej Uldze zyskujemy 2,5 kilometra do połączenia Odry z Ulgą (14). Do tego miejsca mamy przepłynięte 7,5 kilometra i mijamy trzy mosty drogowe, w tym pierwszy nieczynny, i jeden kolejowy. Jeśli wystartujemy z przystani miejskiej w Raciborzu do połączenia z kanałem (14) mamy 4 kilometry. Po drodze mijamy kładkę i Pomnik Powstańców Śląskich oraz nowy most na obwodnicy Raciborza. Po połączeniu się Odry z kanałem płyniemy szerokim korytem spokojnej Odry, mijając wodowskaz dopływamy do promu Ciechowice-Grzegorzowice (15). Tuż za promem mijamy ruiny mostu na rzece. Są mocno widoczne ponieważ woda w tym miejscu jest mocno pofalowana. Na wysokości Turze mijamy ujście rzeki Ruda (16). Można tutaj też zakończyć spływ kajakowy. W dalszym odcinku dopływamy do Dziergowic (17) gdzie jest możliwość odpoczynku lub zakończenia wyprawy. Po obu stronach rzeki są wiaty i miejsca na ognisko (18).
Szlak kajakowy Dziergowice/Przewóz – Kędzierzyn-Koźle.
Płynąc z Dziergowic/Przewozu (17,18) do Kędzierzyna -Koźla mamy do pokonania ok19 kilometrów. Na tym odcinku rzeka płynie spokojnym nurtem wijąc się delikatnie. Na wysokości Bierawy mijamy ujście Bierawki (19). Następnie mijamy most drogowy w Bierawie i jest to pierwszy most za Raciborzem. Po kilku zakrętach dopływamy do pompowni Brzeźce. Zaraz za pompownią mamy po lewej stronie miejsce na odpoczynek (20). Z tego miejsca został nam kawałeczek do mostu w Kędzierzynie, a tuż za nim po prawej stronie znajduje się ujście rzeki Kłodnica (21). Z tego miejsca widzimy już wyspę w Koźlu gdzie znajduje się przystań Szkwał (23). Przed wyspą Odra rozdziela się na dwie odnogi (22), prawa jest zamknięta dla ruchu jednostek pływających i należy płynąć lewą. Na przystani Szkwał jest slip gdzie można zakończyć spływ. Płynąc dalej należy kierować się na lewą stronę za mostem drogowym gdzie znajduje się Śluza Koźle (24).