Jak pływać kajakiem i wiosłować

wpłynięcie do rzeki Wisły z Drwęcy

Przygoda i prawdziwa wolność w wodzie to coś, co kocha każdy fan ekscytujących wyzwań. Z pewnością kajakarstwo jest jedną z aktywności, które mogą Ci takie emocje zagwarantować. Zanim jednak udasz się na spływ, warto dowiedzieć się między innymi tego, jak pływać kajakiem dwuosobowym oraz jak wiosłować, aby Twoja przygoda w wodnych krajobrazach była przyjemna i bezpieczna.

Odpowiedni kajak to gwarancja sukcesu!

Zacznijmy od wyboru właściwego wyposażenia. Na szczęście obecnie na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów kajaków — pamiętaj jednak, że każdy z nich nadaje się do innego typu aktywności czy wody. Jeśli jesteś początkujący, warto przyjrzeć się dwuosobowym modelom rekreacyjnym oraz wariantom sit on top. Dzięki wygodzie i stabilności sprawiają, że łatwiej będzie Ci intuicyjnie zrozumieć, jak pływać kajakiem i wiosłować podczas Twoich pierwszych spływów. Na długie trasy z kolei możesz wybrać wersję turystyczną, a dla fanów ekstremalnych sportów świetne będą warianty wodospadowe i ekspedycyjne.

Sekret płynnego ruchu – czyli jak wiosłować kajakiem?

Podstawą płynnego poruszania się w wodzie jest oczywiście odpowiednia technika używania wioseł. Jak wiosłować kajakiem? Rozpocznij od właściwego ułożenia rąk. Trzon należy trzymać w dłoniach pewnie, ale miękko — sztywna pozycja nie pozwoli Ci na harmonijne wykonywanie ruchów, a bez niego trudno jest płynąć! Staraj się także ograniczyć zginanie kończyn w łokciach, ponieważ wiosło należy popychać, zagarniając piórem wodę. Kluczowe jest również ustalenie ręki prowadzącej — to ona nadaje rytm Twoim ruchom. Inna kwestia to używanie całego ciała do poruszania się w wodzie. Pamiętaj, że trening czyni mistrza! Kiedy nauczysz się już wiosłować, zapewni Ci to stabilne, bezpieczne i przyjemne spływy kajakowe.

Jak płynąć kajakiem zgodnie z zasadami bezpieczeństwa? Bez tego ani rusz

Technika pływania i wiosłowania będzie niczym, jeśli nie zadbasz podczas wypadu o swoje bezpieczeństwo. Przed wejściem do łódki warto zapoznać się z wodnym BHP – musisz przecież wiedzieć, jak się zachować podczas ewentualnego wywrócenia się do góry dnem czy innych niebezpiecznych incydentów. Niezbędna będzie również kamizelka ratunkowa. Nasza odpowiedź na pytanie, jak płynąć kajakiem jest więc prosta – przede wszystkim bezpiecznie i z rozwagą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *