Najlepsze spływy kajakowe

Gdzie na kajaki na Śląsku to jest pytanie. Wybór odpowiedniego miejsca to pierwszy i jeden z najistotniejszych kroków w czasie planowania wyprawy na kajaki. W Polsce znajduje się wiele malowniczych tras, które zachwycą pięknem przyrody, wyjątkowymi widokami oraz atrakcjami turystycznymi. Zobacz, gdzie najlepiej wybrać się na spływ kajakowy na terenie Polski. 

Gdzie na kajaki

Spływy kajakowe Polska

Kajakarstwo rekreacyjne i turystyczne jest niezwykle popularne w Polsce. Wynika to między innymi z faktu, że polskie rzeki doskonale nadają się na spływy kajakowe. Dodatkowym atutem jest bioróżnorodność natury oraz możliwość podziwiania dzikich zwierząt, zwłaszcza ptactwa w ich naturalnym środowisku. Spływy kajakowe w Polsce organizowane są zarówno na dużych, jak i małych rzekach, dzięki temu szlaki posiadają różną długość oraz inny stopień trudności. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na spływ kajakowy powinieneś się wybrać? – już śpieszymy z odpowiedzią. 

spływy kajakowe Polska

Spływy kajakowe w Polsce

Jednym z najpiękniejszych regionów Polski, w których warto wybrać się na spływ kajakowy, jest Śląsk. Spływ kajakowy Śląsk oferuje różnorodność tras i krajobrazów oraz wiele turystycznych atrakcji, które można odkryć w tym regionie. Ponadto, szlaki w województwie śląskim, nie są tak bardzo oblegane przez turystów, jak szlaki wielkich jezior czy popularne rzeki, co umożliwia prawdziwy relaks na łonie natury. W wielu miejscach możliwe jest obserwowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Spływy kajakowy Śląskie to meandrujące odcinki urokliwych i spokojnych rzek, o najróżniejszym poziomie trudności. Trasy te można pokonywać zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Na szlakach znajdują się liczne pola biwakowe, na których można rozbić namiot i rozpalić ognisko. Trasy zazwyczaj rozpoczynają się w przytulnych i niewielkich miasteczkach, które również warto zwiedzić pod kątem turystycznym. 

spływ kajakowy Odra

Gdzie na spływ kajakowy

Spływ kajakowy Odra 
Na terenie województwa śląskiego znajduje się 50-kilometrowy odcinek rzeki, który cieszy się dużą popularnością wśród kajakarzy. W Polsce trasę można rozpocząć w Chałupkach. Spływ kajakowy Chałupki rozpoczyna się nad granicą z Czechami. To wyjątkowe miejsce słynie z malowniczego rezerwatu przyrody, otoczonego zielonymi łąkami i lasami. Spływ kajakowy Meandry Odry zapewnia bezpośredni kontakt z naturą oraz ma niebywałe walory krajobrazowe. Trasa ta jest ciekawa i dynamiczna – wyrwy brzegowe, wahania przepływu oraz odcinki wody bystrej, jak i wolno płynącej, sprawiają, że na tym szlaku trudno o nudę! Następnym punktem na trasie jest Racibórz.

Spływ kajakowy Racibórz zapewnia niesamowite doświadczenia, dzięki urozmaiconej i dzikiej trasie. Samo miasto jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Szlak płynący z Raciborza jest nieco łatwiejszy niż poprzednie trasy. Po drodze mija się ujście urzekającej Rudy.  

spływ kajakowy Racibórz

Spływ kajakowy Ruda

Ruda to prawy dopływ Odry. Swój bieg zaczyna w Żorach, a jej długość wynosi ok. 50 km. Mimo, że nie jest to szczególnie długa trasa, spływ kajakowy Ruda nie należy do najłatwiejszych z uwagi na liczne meandry, a także zmienny stan wody, który reguluje zapora. Szlak należy do jednych z najbardziej malowniczych w rejonie Śląska. Trasę warto rozpocząć w Rybniku, ponieważ odcinek trasy wychodzący ze zbiornika zaporowego, aż do klasztoru cystersów w Rudach jest wyjątkowo atrakcyjny. Spływ kajakowy Rybnik to doskonały sposób na aktywny wypoczynek na łonie natury. 

spływ kajakowy Ruda

Najlepsze spływy kajakowe

Kajaki to często wybierany sport, zwłaszcza że, w Polsce mamy do niego doskonałe warunki. Długie, szerokie rzeki umożliwiają organizację takich spływów i doskonale się w tym celu sprawdzają. Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie coś, co będzie dopasowane do jego oczekiwań, ale i również względem umiejętności, co przecież także jest bardzo ważne. To dlatego podpowiadamy, gdzie można zorganizować najlepsze spływy kajakowe.

Najlepsze spływy kajakowe dopasowane do indywidualnych umiejętności

Decydując się na najlepsze spływy kajakowe na Śląsku, jak najbardziej trzeba pamiętać o tym, że trasę można dopasować względem osobistych umiejętności. W ten sposób można mieć absolutną pewność, że się jej sprosta. To dlatego od razu pojawia się rozdzielenie na najlepsze spływy kajakowe dla początkujących, oraz dla zaawansowanych. W ten sposób każdy znajdzie coś dla siebie i na pewno nie zniechęci się już na samym początku praktykowania. Zwłaszcza że, wśród tras dla początkujących wskazać można aż dwie ciekawe przeprawy!

Poszukujesz sprawdzonych spływów kajakowych? Zobacz koniecznie naszą ofertę!

Spływy kajakowe Polska – gdzie się wybrać?

Jeśli bierze się pod uwagę spływy kajakowe Polska to jak najbardziej warto pojechać na Śląsk, gdzie do wyboru pozostaje kilka różnych tras, które, tak jak było już wspomniane, bez trudu można dopasować do własnych umiejętności. Decydując się na spływ dla początkujących, można mieć pewność, że już po kilku chwilach uda się opanować podstawy i poczuć się dosłownie jak ryba w wodzie! Trasy dla średniozaawansowanych, oraz zaawansowanych to zdecydowanie dodatkowy dreszczyk emocji, którego trudno jest sobie odmówić! To dlatego trasy warto dobierać względem wspomnianych już umiejętności.

Gdzie na kajaki w Polsce?

Nasz kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania i właśnie dlatego, zastanawiając się, gdzie na kajaki w Polsce, jak najbardziej pod uwagę należy wziąć właśnie Śląsk. Zorganizowany spływ kajakowy to doskonała okazja ku temu, aby chociaż na chwilę oderwać się od swojej rzeczywistości i spróbować czegoś całkowicie nowego, albo po prostu doskonalić swoje umiejętności. Kajakarstwo to cudowny sport, który daje wiele satysfakcji zwłaszcza gdy, dopisze pogoda! To dlatego jest to świetna rozrywka zarezerwowana przede wszystkim na wiosnę, oraz lato. Kajaki można wypożyczyć indywidualnie, albo dołączyć się do większych, zorganizowanych spływów.