Mapa szlaku kajakowego pętla kędzierzyńska.
Mapa szlaku kajakowego Pętla Kędzierzyńska

Spływ kajakowy Pętla Kędzierzyńska.

Gdzie na kajaki? Może na spływ kajakowy Pętlą Kędzierzyńską, który wiedzie przez najciekawsze miejsca w Kędzierzynie-Koźlu, związane z jego historyczną architekturą wodną. Startując z przystani “Szkwał(1) na wyspie w Koźlu musimy się przygotować na 17,5 kilometra świetnej zabawy. Mijamy most drogowy, który ma 398 metrów długości przez Odrę i przęsło nurtowe o długość 140m, po czym kierujemy się na zabytkową Śluzę Koźle z 1830r (3), która jest po lewej stronie. Po prawej stronie mamy jazz (2) spiętrzający Odrę.

Przystań SZKWAŁ i śluza w Koźlu.
Przystań “SZKWAŁ” i śluza Koźle.

Kanał Gliwicki na trasie spływu.

Po śluzowaniu, różnica poziomu ok 2,5 metra, i dopłynięciu do połączenia odnóg Odry (4), warto się obrócić i zobaczyć jak wysoki spad właśnie minęliśmy. Płynąc szeroką Odrą mijamy wiadukt kolejowy (5). Na tym odcinku występują czasami podmuchy wiatru i rzeka robi się pofalowana. Po prawej stronie można zobaczyć wpadający do Odry stary kanał Kłodnicki. Śluza (S) na tym kanale już nie działa i nie można z niej korzystać. W oddali można już zobaczyć po prawej stronie wzmocnienie brzegu, tuż za nim jest połączenie Odry z kanałem Gliwickim (6). Kierujemy się w prawo wpływając na kanał Gliwicki po prawej stronie zauważymy trzy baseny portowe. Jest to Port Koźle, który powstał w latach 1891 – 1908, często można zobaczyć przycumowane tutaj barki. Można też zauważyć spichlerz przy basenie portowym. W dalszej drodze miniemy most drogowy (7) na kanale w dzielnicy Kłodnica. Kanał Gliwicki zaczęto budować w 1933r. (14 maja 1934 wmurowano kamień węgielny pod budowę kanału, a w tej uroczystości brał udział między innymi Rudolf Hess). Otwarcie kanału odbyło się 8.12.1939r,a kanał nosił nazwę Kanału Adolfa Hitlera.

Mapa szlaku kajakowego Odry i kanału Gliwickiego.
Szlak kajakowy Odry i kanału Gliwickiego.

Śluza Kłodnica – pętla Kędzierzyńska.

W oddali ukaże się nam Śluza Kłodnica (8) i jest to jedna z największych śluz w Polsce. Różnica poziomów na tej śluzie to 10,45 metrów i robi to ogromne wrażenie siedząc w kajaku. Należy pamiętać, że wpływając do śluzy jesteśmy zobowiązanie do słuchania poleceń śluzowego. Nie należy stać na środku śluzy tylko podpłynąć do drabinek których należy się trzymać podczas śluzowania. Płynąc dalej kanałem mijamy kolejny most drogowy (9) tym razem w dzielnicy Kuźniczka.

Śluza Kłodnica i most drogowy na kanale Gliwickim.
Śluza Kłodnica na kanale Gliwickim.

Syfon pod kanałem Gliwickim.

Po minięciu nowego mostu na Kanale Gliwickim (10), który jest przedłużeniem obwodnicy Kędzierzyna, dopływamy do tzw. Syfonu. Prawidłowa nazwa tego miejsca to przepust syfonowy (11). Tutaj Kłodnica przepływa pod Kanałem Gliwickim i jest to jedne takie miejsc w Polsce. Podobne miejsce to Akwedukt w Fojutowie na Wielkim Kanale Brdy lub Akwedukt Radonek, który jest spływalny. W tym miejscu wyjmujemy z wody kajaki i przenosimy je na rzekę Kłodnicę. Jest to pierwsza z dwóch przenosek kajaków na pętli kędzierzyńskiej. Po zwodowaniu płyniemy spokojnym nurtem rzeki Kłodnicy, przepływamy pod mostem (12) i leniwie płyniemy w kierunku stadionu w Kędzierzynie-Koźlu.

Mapa szlaku kajakowego Kanałem Gliwickim i Kłodnicą oraz syfon pod kanałem.
Syfon pod Kanałem Gliwickim i rzeka Kłodnica

Stadion Miejski przy rzece Kłodnica.

Mijając ogródki działkowe dopływamy do mostu łukowego i pomostu kajakowego z wiatą wypoczynkową (13) przy stadionie Miejskim Kuźniczka. W dalszej części spływu widzimy mosty kolejowe (14) i mijamy ogródki działkowe. Po naszej lewej stronie słychać samochody poruszające się na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla.

Kłodnica przy Stadionie Miejski Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu.
Trasa spływu rzeką Kłodnica przy Stadionie Miejskim w Kędzierzynie-Koźlu.

Wodospad na trasie pętli Kędzierzyńskiej.

Mijamy kolejne ogródki działkowe i przepływamy pod kładką (15) nad rzeką. Po chwili dopływamy do rozwidlenia rzeki i wodospadu (17). Rzeka rozwidla się tutaj na nieczynny już kanał Kłodnicki (16), odcinek do młyna (18) i odcinek za wodospadem, którym zazwyczaj się pływa. Wodospad jest niespływalny więc należy kierować się na prawo w kierunku kanału Kłodnickiego i tam wejść po płytach na górę. Jest to druga przenoska, a zarazem ostatnia na tej trasie spływu. Po przeniesieniu kajaków kawałek za wodospad jest miejsce na końcu betonowych płyt, aby się zwodować i kontynuować spływ. Przy niskim stanie wody wodospad jest nieczynny i całą woda skierowana jest na młyn, wtedy czeka nas kawałek marszu w korycie rzeki.

Wodospad na rzece Kłodnica przy McDonald's w Kędzierzynie-Koźlu.
Wodospad i rozwidlenie rzeki Kłodnicy w Kędzierzynie-Koźlu.

Połączenie odnóg Kłodnicy.

W dalszej części spływu dopływamy do połączenia się rozdzielonej Kłodnicy (19). Od tego miejsca jest też więcej wody. Mijamy ogródki działkowe i przepływamy pod mostem (20) przy rondzie. To już całkiem dziki odcinek rzeki gdzie możemy spodziewać się spokojnego jak i zawrotnego nurtu rzeki. Należy zwrócić szczególną uwagę na przewrócone i pochylone drzewa w rzece. Nie trudno tutaj o wywrotkę, na pocieszenie przemawia fakt, że rzeka Kłodnica jest dość płytka na tym odcinku.

Mapa spływu pętli kędzierzyńskiej - odcinek młyn rondo.
Trasa spływu Kłodnicą na wysokości Pogorzelca.

Połączenie Kłodnicy z Odrą.

Kłodnicą dopływamy do połączenia z Odrą (21), którą dopłyniemy do miejsca startu (1), przystani “SZKWAŁ”, skąd startowaliśmy. Przed wyspą w Koźlu Odra rozwidla się (22) i należ trzymać się lewej odnogi ponieważ prawa jest niespływalna, pod mostem jest wysoki jazz.

Połączenie Kłodnicy z Odrą.
Połączenie rzeki Kłodnicy z Odrą i miejsce zakończenia spływu kajakowego.

SPŁYWY KAJAKOWE NA ŚLĄSKU.