Spływ kajakowy Odrą

Spływ kajakowy Odrą możemy rozpocząć w Czechach w miejscowości Ostrawa. Odra płynie z Czech przez Polskę, aż do Bałtyku. Od ujścia Nysy Łużyckiej Odra jest rzeką graniczną między Polską, a Niemcami. W swojej górnej części od Chałupek do Zabełkowa też jest graniczną rzeką między Polską, a Czechami. Wypożyczalnia kajaków Pagajos działa w jej górnej części od Chałupek przez Racibórz, aż do Kędzierzyna-Koźla.

spływ kajakowy Odrą

Spływ kajakowy Meandry Odry

Najpiękniejszy spływ kajakowy na Odrze jest na jej dzikim odcinku z Chałupek do Zabełkowa. Spływ kajakowy Meandry Odry, bo to właśnie jest dziki odcinek Odry, są niezapomnianym przeżyciem ze względu na zróżnicowanie terenu i specyfikacje rzeki. Meandry Odry są odcinkiem rzeki w obszarze Natura 2000. Spływ kajakowy tym odcinkiem zaskoczy was zakrętami i zmienną prędkością spływającej wody. Są tutaj bystrza, szalone zakręty, momenty leniwej rzeki jaki i drzewa powalone do rzeki.

Bardzo urozmaicony szlak kajakowy nie pozwala znudzić się na rzece. Po drodze zobaczycie wieżę widokową na Meandrach Odry. Po spływie kajakowym wielu kajakarzy przyjeżdża na wieżę aby zobaczyć ten obszar góry. Spływ kajakowy Meandry Odry można zakończyć w Zabełkowie i tam odpocząć. Jest tam miejsce na rozpalenie ogniska i odpoczynek po spływie.

Spływ kajakowy Meandry Odry

Odra kajakiem

Odra kajakiem nie kończy się jednak w Zabełkowie. Spływ kajakowy Odrą można kontynuować do Krzyżanowic. Jest to prawie prosty bardzo spokojny odcinek 7 kilometrów. Leniwy spływ kajakowy na tym odcinku Odry musimy zakończyć w Krzyżanowicach. Od tego miejsca zaczyna się zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz i ze względu na zaporę w Raciborzu, nie można go spływać. Kolejny etap spływu kajakiem możemy rozpocząć w Raciborzu. Mamy tutaj dwie możliwości startować z centrum miasta lub zaraz za zaporą z kanału Ślepej Ulgi.

Odra kajakiem

Kajakiem po Odrze

Kajakiem po Odrze można pływać przez cały rok. Urokliwe Meandry Odry zachwycają ciepłym latem jak i mroźną Zimą. Liczne ptactwo przebywające na tym odcinku rzeki Odry wzbogaca spływ kajakowy. Działalność bobrów jest dobrze widoczna przy rzece. Okorowane i przewrócone do rzeki drzewa są tego dowodem. Kajakiem po Odrze warto wybrać się z dziećmi, aby ujrzały ten niezwykły świat z poziomu kajaka. Dodatkowo wejście na wieżę widokową będzie dla nich nie lada wyzwaniem. Odra kajakiem spłynięta pozostanie nam pamiętna :D.

kajakiem po Odrze

Kajaki – Odra idealnym miejscem

Południowa część Polski obfituje w niesamowicie piękne krajobrazy. Przede wszystkim mowa tutaj o wszelkiego rodzaju formach wodnych. Na pierwszym miejscu należy wyróżnić rozmaite rzeki oraz strumyki usytuowane tuż przy granicy z Czechami. Liczne mniejsze rzeki oraz strumyki na pojezierzach stanowią idealne warunki na kajaki. Odra to druga największa rzeka w naszym kraju, na której także można oddać się tej aktywności. Można znaleźć bardzo dużo łagodnych fragmentów zarówno na samej Odrze, jak również w jej nieco węższych i krótszych dorzeczach.

Spływ kajakowy – meandry Odry

Jeżeli chodzi o spływ kajakowy, Meandry Odry stanowią jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń. Wszystko to ze względu na bardzo rozmaite formy ukształtowania terenu, które mogą zaskoczyć każdego. Znajdziemy tam oczywiście zmieniający się nurt wody – od bystrzy, aż po leniwą rzekę. Warto także zwrócić uwagę na to, co dzieje się dookoła. Trzeba uważać na powalone drzewa w niektórych miejscach, ale również ciekawe formacje naturalne. Spływ kajakowy Meandry Odry pozwala z bliska przyjrzeć się codziennej działalności bobrów, które zostawiają po sobie przewalone oraz okorowane drzewa.

Atrakcyjny spływ kajakowy po Odrze

Spływ kajakowy po Odrze możemy rozpocząć w różnych miejscach. Startem naszej trasy są jednak zazwyczaj Chałupki, z których możemy dopłynąć aż do oddalonego o kilkanaście kilometrów Raciborza. Ten odcinek Odry stanowi nie tylko obszar Natura 2000, ale również naturalną granicę rzeczną pomiędzy Polską, a Czechami. To tylko dodaje uroku, jaki bez wątpienia posiada spływ kajakowy po Odrze. Pierwszy etap naszej przygody leniwą rzeką musimy zakończyć w Krzyżanowicach. Wynika to z zapory rzecznej w Raciborzu, z powodu której musimy zacząć dalszą część spływu właśnie tam. Jak widać, Odra daje nam bardzo dużo możliwości – znajdziemy tutaj odcinki zarówno przeznaczone bardziej do wypoczynku, jak również aktywnego i wymagającego spędzania czasu.

Spływ kajakowy Odrą – świetny pomysł na weekend

Dla kogo przeznaczony jest spływ kajakowy Odrą? Niech Was nie zmylą trudniejsze odcinki – z pewnością Wasze dzieci spędzą fantastyczny czas na leniwej rzece, bogatej w wiele ciekawostek naturalnych w postaci licznego ptactwa czy też wspomnianych już bobrów. Oczywiście spływ kajakowy Odrą to świetny pomysł na spędzenie weekendu w męskim gronie. Wielokrotnie spotykaliśmy się z grupami chcącymi nieco odpocząć od wymagań wieczoru kawalerskiego i w poszukiwaniu odskoczni wybrali właśnie organizowane przez nas spływy.