Mapa spływu kajakowego rzeki Ruda.
Mapa trasy kajakowej rzeki Ruda

Spływ kajakowy rzeką Ruda, etap pierwszy.

Spływ kajakowy rzeką Ruda zaczynamy zaraz za Zalewem Rybnickim. Przyjeżdżamy do dzielnicy Stodoły gdzie na parkingu (1) można zostawić samochód. Za mostkiem na rzece można spokojnie zwodować kajaki (2) i startować w tę niezwykłą podróż. Płyniemy wąską i bardzo pokręconą na tym odcinku rzeką. Ruda jest płytką rzeką z licznymi korzeniami i przewalonymi drzewami w nurcie, na tym odcinku jest przygotowana turystycznie. Rzeka płynie w sporej części przez tereny zalesione. Po prawej stronie mijamy Stacje Uzdatniania Wody “Stodoły” (3). W dalszym odcinku natrafimy na przystań kajakową z altankami (4). Przepływamy pod mostem w dzielnicy Paproć (5), a kawałeczek dalej przepływamy pod zielony mostem (6), którym przejeżdża wąskotorówka z Rud. Gdy zobaczymy duży most drogowy (7) oznacza to że dopłynęliśmy do Rud, tuż za mostem rozpoczyna się Park Cystersów. Płynąc dalej dopływamy do drewnianego mostu w parku (8), tutaj po lewej stronie możemy zakończyć spływ. Chcąc płynąć dalej należy przepłynąć pod mostem, a przy niskim stanie wody obnieść kajaki i zwodować się za mostem ponieważ pod mostem jest próg i spora ilość kamieni. Daleko nie zapłyniemy ponieważ napotkamy niespływalny próg wodny pod mostem (10) i elektrownie wodną (11) za mostem. Przed mostem po lewej stronie są schody gdzie należy wyjść z wody. Za elektrownią można ponownie zwodować kajaki, niestety nie ma tam ani schodów ani pomostu jedynie ostra skarpa. Po zwodowaniu płyniemy w kierunku Rudy Kozielskiej.

Mapa pierwszego etapu, spływ kajakowy rzeką Ruda odcinek Rybnik - Rudy.
Mapa pierwszego etapu, spływ kajakowy Rudą, odcinek Rybnik – Rudy.

Dzika Ruda, drugi etap spływu kajakowego.

W Rudzie Kozielskiej na ulicy Sportowej przy moście jest drewniany pomost (12). Można tutaj rozpocząć spływ kajakowy Rudą na jej dzikim odcinku. Tutaj spływ wiedzie przez łąki i las, możemy spodziewać się sporej ilości drzew na tym odcinku rzeki, szczególnie w jego końcowej fazie. Po ok 30 minutach po starcie przepływamy pod tak zwanym krowim mostem (13). Pod mostem jest próg, który należy spłynąć, ale trzeba zwrócić uwagę na spore kamienie przed samym progiem które trzeba ominąć. Od tego miejsca rzeka wije się już spokojnym nurtem do Kuźni Raciborskiej. Należy omijać korzenie oraz przewrócenie do rzeki drzewa. Czasami może się zdarzyć, ze trzeba wyjść z kajaka i przeciągnąć go rzez drzewo lub obnieść przeszkodę brzegiem. Jest dużo możliwości zaliczenia wywrotki, ale rzeka jest płytka i bardzo przyjemna. Brzegi często porośnięte wysokimi trawami, a czasami możemy trafić na piaszczyste żółte plaże. Gdy dopłyniemy do betonowego mostu w lesie (14) oznacza to że dopłynęliśmy do Kuźni Raciborskiej i zaraz za mostem po lewej stronie jest miejsce przystankowe (15) gdzie można zakończyć spływ kajakowy. Tutaj kończy się drugi i najlepszy odcinek rzeki Ruda. Jeśli płyniemy dalej należy skręcić w lewo na rozwidleniu (16), prawa odnoga idzie na młyn i jest dużo płytsza.

Mapa drugiego etapu spływu kajakowego rzeką Ruda z Rudy Kozielskiej do Kuźni Raciborskiej.
Mapa drugiego etapu spływu kajakowego rzeką Ruda z Rudy Kozielskiej do Kuźni Raciborskiej.

Trzeci etap spływu, do Odry.

Trzeci odcinek jest najkrótszym i najmniej malowniczym ciągnącym się przez otwarte pola i łąki. Startujemy z przystani w Kuźni Raciborskiej (15) i płyniemy kajakami w kierunku miasta. Na rozwidleniu (16) trzymamy się lewej strony i po chwili dopływamy do mostu w Kuźni. Pod mostem jest betonowa pochylnia, a kawałek dalej mamy mały próg wodny (18). Po przepłynięciu pod mostem kolejowym (19) natrafimy na kolejne niskie progi (21,22). Po drodze mijamy miejsce złączenia się dwóch cieków Rudy (20). Następnie dopływamy do mostu drogowego (23) w Turze gdzie obowiązkowo kończymy spływ ponieważ za mostem jest wysoki niespływalny wodospad (24). Za wodospadem można ponownie zwodować kajki i wpłynąć do Odry (25).

Mapa trzeciego etapu spływu rzeką Ruda z Kuźni Raciborskiej do Turze i Odry.
Mapa trzeciego odcinka spływu rzeką Ruda

Wypożyczalnia kajaków Śląsk

Drugi etap, spływ kajakowy rzeką Ruda z Rudy Kozielskiej do Kuźni Raciborskiej