szlak kajakowy Kanał Gliwicki
Mapa Kanału Gliwickiego

Szlak kajakowy – Kanał Gliwicki

Kanał Gliwicki to 42 kilometry ciekawej przeprawy kajakowej łączącej Gliwice z Odrą w Kędzierzynie-Koźlu. Na kanale znajduje się 6 śluz, które opuszczają lub podnoszą jednostki pływające. Przewyższenie kanału to 43 metry, powstał on za czasów okupacji Niemieckiej i nosił nazwę kanału Adolfa Hitlera. Największa śluza ma Kanale Gliwickim to Śluza Kłodnica gdzie różnica poziomów wynosi 10.4 metra, druga taka śluza to Dzierżno, a różnica poziomów wynosi 10,3 metra. Główne źródło zasilania kanału to rzeka Kłodnica oraz zbiorniki wodne Dzierżno Duże i Dzierżno Małe. Sam kanał powstał w miejscu starego kanału Kłodnica. Część Kanału Gliwickiego opisaliśmy już w Pętli Kędzierzyńskiej.

mapa kanału Gliwickiego odcinek Gliwice - Dzierżno
kanał Gliwicki – odcinek Gliwice – Dzierżno

Kanał Gliwicki – Gliwice – Dzierżno

Można wystartować z Mariny Gliwice (1) lecz osobiście nie polecamy, w porcie jest woda stojąca i czasami nie pachnie zbyt przyjemnie. Lepiej ominąć Śluzę Łabędy (2) i wystartować na wysokości zawrotni Gliwice (4). Zaraz za śluzą w parku jest też przystań (3). Płyniemy spokojnie kanałem z lewej strony mijamy jezioro Dzierżno Duże, a po prawej Dzierżno Małe. Po pokonaniu mostu kolejowego nad kanałem z lewej strony jeziora Dzierżno Duże znajduje się plaża naturystów (5). Kawałeczek dalej możemy wpłynąć do zatoki Kormoranów (6). Cały odcinek ma 7 kilometrów długości i właśnie dopływamy do Śluzy Dzierżno (8). Za śluzą można wpłynąć w odnogę po lewej stronie która prowadzi do Przewału Kłodnicy (7), tutaj kanał jest zasilany wodą z jeziora Dzierzno Duże.

mapa kanału Gliwickiego - Dzierżno - Rudziniec.
Kanał Gliwicki – odcinek Dzierżno – Rudziniec

Kanał Gliwicki – Dzierżno – Rudziniec

Odcinek od Śluzy Dzierżno (8) do Śluzy Rudziniec (14) ma troszeczkę ponad 9 kilometrów. Płyniemy tutaj przez otwartą przestrzeń mijając pola uprawne, łąki i liczne zalesione tereny. Mijamy liczne mosty drogowe i kolejowe, a nawet przepływamy pod autostradą A4. Po prawej stronie mijamy Jezioro Pławniowice (12). Po lewej stronie mamy stary kanał Kłodnica i nieczynną już śluzę nr 12 (9). W połowie trasy przepływamy obok Pławniowic gdzie mamy Pałac (10) i Park Pałacowy (11). Za mostem pod autostradą z prawej strony z kanału wypływa rzeka Kłodnica na której jest mała elektrownia wodna (13). W oddali widać już Śluzę Rudziniec (14).

mapa kanału Gliwickiego - Rudziniec - Sławięcice.
Kanał Gliwicki – odcinek Rudziniec – Sławięcice.

Kanał Gliwicki – Rudziniec – Sławięcice

Płyniemy ze Śluzy Rudziniec (14) do Sławięcic, do pokonania mamy 6,5 kilometra. Zaraz za mostem drogowym po prawej stronie możemy wyjść z wody i pokonując kawałek drogi przejść na rzekę Kłodnica. Płynąc dalej kanałem po lewej stronie ujrzymy Upust Bojszowskiego potoku (15) do kanału. (16) to miejsce gdzie można przenieść kajaki na rzekę Kłodnica, a (17) to KissGruba jeziorko w którym można się kąpać. Na wysokości Niezdrowic jest rozwalony most (18). (19) tutaj znajduje się Marina Ujazd, a kawałeczek za stalowym mostem jest Śluza Sławięcice (20).

mapa kanału Gliwickiego - Sławięcice - Nowa Wieś.
Kanał Gliwicki – odcinek Sławięcice – Nowa Wieś.

Kanał Gliwicki – Sławięcice – Nowa Wieś.

Ze Śluzy Sławięcice (20) płyniemy prawie prostym odcinkiem mijając po prawej stronie Ruiny Pałacu (21), a po lewej Dwór z 1930r. (22). Cały odcinek do śluzy ma długość 7,2 kilometra. Płynąc dalej ukaże się nam po prawej stronie Śluza spustowa (23). Za mostem drogowym na ul. Przyjaźni po lewej stronie mijamy ogromny kompleks Zakładów Chemicznych Blachownia (24) i Elektrownię. W blachowni znajduje się Multimedialne centrum pamięci poświęcone II wojnie światowej oraz Muzeum Stowarzyszenia “BLECHHAMMER’44” (25). Tutaj jest też odnoga kanału, która ma 4,5 kilometra długości i prowadzi do Zakładów Azotowych w Azotach. Jest to Kanał Kędzierzyński (26), który pierwotnie miał być częścią kanału Odra – Dunaj. Za zakrętem ukaże nam się Śluza Nowa Wieś (28).

mapa kanału Gliwickiego - Nowa Wieś - Kłodnica.
Kanał Gliwicki – odcinek Nowa Wieś – Kłodnica.

Kanał Gliwicki – Nowa Wieś – Kłodnica.

To najkrótszy odcinek między śluzami ma zaledwie 4 kilometry. Płynąc od Śluzy Nowa Wieś (20) mijamy po drodze Syfon (29). W tym miejscu rzeka Kłodnica przepływa pod Kanałem Gliwickim. W dalszej części kanału dopływamy do Śluzy Kłodnica (30). Ma ona największe przewyższenie bo aż 10,4 metra.

mapa kanału Gliwickiego - Kłodnica - Odra.
Kanał Gliwicki – odcinek Kłodnica – Odra

Kanał Gliwicki – Kłodnica – Odra.

Wypływając ze Śluzy Kłodnica (30) kierujemy się już prosto do Odry (33). Przed sam Odrą mijamy Spichlerz (31) i Port w Koźlu (32). Wpływając do Odry możemy skierować się w dół rzeki w kierunku Marina Lasoki lub w górę rzeki, gdzie będzie bliżej, do przystani Szkwał.