Kto steruje kajakiem?

Kto steruje kajakiem

Kto steruje kajakiem i jakie są podstawowe manewry.

Pierwszy spływ kajakami przysparza wiele ekscytacji, ale również rodzi wiele pytań. Na szczęście nie jest to skomplikowany, ani szczególnie wymagający fizycznie sport. Zdecydowana większość uczestników spływu kajakowego już po kilku chwilach śmiało radzi sobie z wiosłami. Aby dobrze przygotować się do nowej aktywności, warto jest poszukać informacji, gdzie organizowane są spływy kajakowe na Śląsku pod opieką profesjonalistów. Podstawową wiedzą jest, kto steruje i jak się podzielić czynnościami w dwuosobowym kajaku.

Skąd wziąć kajak.

Wypożyczalnia kajaków na Śląsku oferuje nie tylko profesjonalny sprzęt kajaki, wiosła, kapoki, ale i doradztwo w zakresie obsługi sprzętu, a także odpowiedniego zachowania zarówno podczas wsiadania do kajaka, spływu, jak i w razie wywrotki. Najlepsze firmy zajmujące się wynajmem sprzętu kajakowego organizują spływy dostosowane do poziomu zaawansowania uczestników, dlatego niedoświadczeni kajakarze mogą zdecydować się na wzięcie udziału np. w spływie kajakowym dla początkujących Rybnik.

Kto steruje kajakiem

Jak prawidłowo wsiąść do kajaka.

Najbezpieczniej jest wsiadać do kajaka, który brodzi po dnie. Dlaczego. Sprzęt stojący częściowo w wodzie, a częściowo na brzegu jest niestabilny i bardzo łatwo chwieje się na boki. Jest wówczas bardzo podatny na uszkodzenie, a przede wszystkim na wywrotkę przy starcie. Ustaw kajak na wodzie wzdłuż brzegu rzeki, dziobem pod prąd. Pierwsza wsiada osoba siedząca z tyłu, a druga osoba go przytrzymuje. Ustaw dłonie po obu stronach kokpitu w celu stabilizacji. Jedną nogę ustaw na środku kajaka, usiądź na miejscu, następnie kolejno dołóż drugą nogę.

Podstawowe manewry kajakarskie

Spływy kajakowe dla początkujących w Rybniku to wydarzenia organizowane na prostych trasach, podczas których możesz pod okiem profesjonalnych instruktorów nauczyć się elementarnej wiedzy o kajakarstwie. Aby sterować, musisz znać procedurę zwalniania, cofania, czy chociażby leniwych zakrętów. Eksperci chętnie wprowadzą cię w tajniki wiedzy o kajakarstwie.

Kto steruje kajakiem dwuosobowym.

Spływy kajakowe najczęściej wykonuje się na sprzęcie dwuosobowym. Jak już wyżej zostało wspomniane, za sterowanie jest odpowiedzialna osoba zajmująca tylne siedzenie. Jak się dobiera osobę sterującą. Osoba odpowiedzialna za sterowanie umiejscowiona z tyłu powinna być przede wszystkim bardziej doświadczona z duetu. Dobrze, jeżeli tył jest również odpowiednio dociążony. W tym celu nie należy rzucać ukradkowych spojrzeń na wagę kolegi, można tam również umieścić bagaż.

Jakie jest zadanie osoby siedzącej z przodu. Nie tylko sternik jest odpowiedzialny za rejs. Osoba znajdująca się przed nim ma za zadanie obserwację najbliższego otoczenia i informowanie o pojawiających się przeszkodach. To ona również nadaje tempo spływu kajakiem. Dlaczego odpowiedni dobór pary jest podstawą. Wybierając się na spływy kajakowe musisz mierzyć siły na zamiary i umiejętności. Jeżeli jako nowicjusz, wsiądziesz do kajaku z niedoświadczoną osobą, raczej nie unikniesz nadmiernego zmęczenia. Dodatkowo narażasz się na niebezpieczeństwo wywrotki lub uderzenia w przeszkodę.

Prawidłowa technika wiosłowania to klucz

Spływy kajakowe dla początkujących Śląsk to fantastyczna okazja na naukę odpowiedniej techniki wiosłowania. Dlaczego. Pozwoli ci to na uniknięcie typowych i powszechnych dla niedoświadczonych kajakarzy urazów. Jest to pomocne w lepszej kontroli i efektywnym sterowaniu, szczególnie przy płynięciu pod prąd. Właściwa koordynacja i przełożenie sił powoduje mniejsze zmęczenie. Uniknięcie bolesnych odcisków na dłoniach na skutek nieprawidłowego, nadmiernego nacisku dłoni na wiosło.

Z pewnością nabierzesz ochoty na więcej. Aby odpowiednio przygotować się do kajakarstwa, zapoznaj się uprzednio z planowanym odcinkiem trasy. Zgromadź informacje na temat trudności i potencjalnych niebezpieczeństw. Sprawdź pogodę i dobierz odpowiedni strój. Pamiętaj o środkach bezpieczeństwa, czyli kamizelce, okularach przeciwsłonecznych i/lub czapce z daszkiem, kremie z filtrem i preparacie odstraszającym owady, a rzeczy osobiste włóż do wodoodpornego worka. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *