Błędy popełniane na spływach kajakowych oraz jak ich uniknąć
Wypady na spływy kajakowe to prawdziwa frajda. Podczas ich trwania można doskonale zintegrować się z grupą przyjaciół, rodziną czy znajomymi ze szkoły. Takie aktywności to również czas spędzony w pięknych okolicznościach przyrody. Wysiłek także jest jednym z plusów spływów kajakowych. Oczywiście, nie zawsze jest tak kolorowo. Wiele osób nagminnie popełnia błędy podczas pokonywania trasy, które mogą skończyć się zatopieniem kajaka, straceniem cennych przedmiotów czy kąpielą w zimnej rzece. Jakie błędy popełniane są najczęściej na spływach kajakowych? I czy można ich uniknąć? Na te pytania zamierzamy odpowiedzieć Ci w poniższym wpisie!
Mierz siły na zamiary!
Jednym z popularniejszych błędów, które są popełniane podczas spływów kajakowych, jest niewłaściwe określenie swoich umiejętności i sił oraz niedostosowanie tych elementów to trasy. Planując spływ kajakowy, należy bowiem szczegółowo dostosować stopień trudności danego odcinka czy w ogóle zbiornika wodnego do tego, jak zaawansowane w tej kwestii są osoby biorące w nim udział. Dla początkujących kajakarzy trasy z dużą ilością przeszkód, zakrętów i uskoków bądź sporo głębokości wody będą nie tylko nieprzyjemne do omijania, ale i mogą stanowić spore zagrożenie dla ich zdrowia oraz życia. Warto więc dostosowywać prostsze trasy dla początkujących czy dzieci i młodzieży.
Niewłaściwe wyposażenie…
To także jeden z błędów na spływach kajakowych. Dobrze, aby chociaż jedna osoba pełniła funkcję przewodnika podczas rzecznych wypraw. Musi ona zadbać na przykład o kompletne wyposażenie kajakarzy (kapoki ochronne, wiosła), ale i o kontakt ze światem na wypadek usterek czy zagrażających sytuacji. Każdy z kajakarzy powinien z kolei dostosować swoje wyposażenie oraz ubiór do warunków pogodowych. W tej kwestii ważne jest również to, aby w ekwipunku uczestników spływu nie znalazł się alkohol! Ten w połączeniu z upałem, brawurą i niezbyt doświadczonymi kajakarzami może zakończyć się tragedią.