Błędy popełniane na spływach kajakowych oraz jak ich uniknąć

zimowe kajaki

Błędy popełniane na spływach kajakowych oraz jak ich uniknąć

Wypady na spływy kajakowe to prawdziwa frajda. Podczas ich trwania można doskonale zintegrować się z grupą przyjaciół, rodziną czy znajomymi ze szkoły. Takie aktywności to również czas spędzony w pięknych okolicznościach przyrody. Wysiłek także jest jednym z plusów spływów kajakowych. Oczywiście, nie zawsze jest tak kolorowo. Wiele osób nagminnie popełnia błędy podczas pokonywania trasy, które mogą skończyć się zatopieniem kajaka, straceniem cennych przedmiotów czy kąpielą w zimnej rzece. Jakie błędy popełniane są najczęściej na spływach kajakowych? I czy można ich uniknąć? Na te pytania zamierzamy odpowiedzieć Ci w poniższym wpisie!

Mierz siły na zamiary!

Jednym z popularniejszych błędów, które są popełniane podczas spływów kajakowych, jest niewłaściwe określenie swoich umiejętności i sił oraz niedostosowanie tych elementów to trasy. Planując spływ kajakowy, należy bowiem szczegółowo dostosować stopień trudności danego odcinka czy w ogóle zbiornika wodnego do tego, jak zaawansowane w tej kwestii są osoby biorące w nim udział. Dla początkujących kajakarzy trasy z dużą ilością przeszkód, zakrętów i uskoków bądź sporo głębokości wody będą nie tylko nieprzyjemne do omijania, ale i mogą stanowić spore zagrożenie dla ich zdrowia oraz życia. Warto więc dostosowywać prostsze trasy dla początkujących czy dzieci i młodzieży.

Niewłaściwe wyposażenie…

To także jeden z błędów na spływach kajakowych. Dobrze, aby chociaż jedna osoba pełniła funkcję przewodnika podczas rzecznych wypraw. Musi ona zadbać na przykład o kompletne wyposażenie kajakarzy (kapoki ochronne, wiosła), ale i o kontakt ze światem na wypadek usterek czy zagrażających sytuacji. Każdy z kajakarzy powinien z kolei dostosować swoje wyposażenie oraz ubiór do warunków pogodowych. W tej kwestii ważne jest również to, aby w ekwipunku uczestników spływu nie znalazł się alkohol! Ten w połączeniu z upałem, brawurą i niezbyt doświadczonymi kajakarzami może zakończyć się tragedią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *