Co zabrać na spływ kajakowy

Co zabrać na spływ kajakowy, by był bezpieczny i przyjemny.

Wybierając się na jedno lub kilkudniowy spływ kajakowy, koniecznie trzeba zwrócić szczególną uwagę na zabierane ze sobą przedmioty i odzież. Dlaczego? Od ich praktyczności zależy, czy wycieczka będzie udana. Wypady na spływy kajakowe są znakomitym doświadczeniem dla osób kochających łączyć przebywanie na łonie natury z aktywnością fizyczną. Co takiego należy zabrać ze sobą na spływ kajakowy? Czy istnieje uniwersalna lista niezbędnych przedmiotów?

Spływy Kajakowe
co zabrać na spływ kajakowy

Spływy kajakowe –– niezbędnik początkującego kajakarza.

Podstawowy ekwipunek zabierany na spływ kajakowy składa się z odpowiedniej odzieży, w tym ochronnej (kapok), środków higienicznych oraz przedmiotów pozwalających zaspokoić podstawowe potrzeby jak np. jedzenie. Podstawowy ekwipunek będzie się różnił w zależności od ilości osób w nim uczestniczących (np. wycieczka z dziećmi wymaga dodatkowego pakietu rzeczy), ich poziomu umiejętności oraz ilości spędzonych dni na spływie. Ma to kluczowe znaczenie dla udanej wycieczki, dlatego warto już na wstępie skupić się na tym aspekcie. Spośród tych istotnych rzeczy, które powinny się znaleźć w standardowym ekwipunku, można wyróżnić 8 koniecznych elementów:

1. Kajak – najlepszą opcją dla początkujących kajakarzy będzie wypożyczenie kajaka. Pozwoli to, zapoznać się z jego specyfikacją i w przyszłości wpłynie na odpowiedni zakup. Spływy kajakowe na Śląsku posiadają wypożyczalnie z asortymentem tego typu. Organizatorzy często też oferują dobór odpowiedniej trasy dostosowanej pod kątem umiejętności zainteresowanych osób, np. spływy kajakowe dla początkujących Rybnik, na rzece Ruda.

2. Odzież typu outdoor – materiał, z którego wykonane są ubrania wierzchnie powinien być wodoszczelny. W zależności od panujących warunków pogodowych, w ekwipunku powinna znaleźć się bielizna termoaktywna, ciepła bluza, dresy, kąpielówki, spodenki oraz odpowiednie nakrycie głowy kapelusz lub czapka z daszkiem pozwalająca zapewnić ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Istotnym atrybutem garderoby są też większe ręczniki z mikrofibry dobrze chłonące wilgoć, które mogą posłużyć również za kocyk.

3. Specjalistyczne buty na kajak – buty na kajak wykonane z gumy będą posiadały właściwości antypoślizgowe. Alternatywą dla specjalistycznych butów mogą być kroksy, ponieważ w razie wywrotki na wodzie, możliwe będzie ich szybkie znalezienie – z uwagi na ich lekką wagę pozwalającą unosić się na wodzie. Posiadają również gumki od strony pięty, co wpływa na wygodę noszenia. Inną opcją są trampki lub buty sportowe wykonane z cienkiego materiału, który zapewni szybkie wysychanie, gdy dojdzie do zamoczenia.

4. Kamizelka ratunkowa – kamizelka powinna być odpowiednio dobrana zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie należy jej mylić z kamizelką asekuracyjną, która znajduje zastosowanie u bardziej zaawansowanych odmienne rodzaje mają wspólny cel – ochronę przed utonięciem ina,z której wykonuje się tego typu przedmioty odznacza się zdolnością utrzymania dużego ciężaru na wodzie.

5. Środki ochronne – wybierając się na spływ kajakami, warto zaopatrzyć się w podstawowe środki ochronne, jak np. krem z filtrem UV przeciw promieniowaniu. Podczas aktywności na świeżym powietrzu przyda się również ochrona przed owadami. W okolicach rzek ludzie są zwykle narażeni na ukąszenia komarów i bąków, dlatego kajakarze powinni być wyposażeni w repelenty.

6. Plecak lub worek wodoszczelny – chcąc wyruszyć kajakiem w trasę po wodzie, często zabieranymi gadżetami są przedmioty elektroniczne, jak telefon, lampka, zapalniczka, itp. Oczywistym zdaje się, że podczas styczności z wodą, mogą one ulec zniszczeniu, dlatego też na spływy kajakowe należy zabrać plecak lub worek wodoszczelny. Tym sposobem schowane gadżety i np. żywność, pozostaną suche.

7. Woda i żywność – jedno lub kilkudniowy wypad na spływ kajakowy w Rybniku, jest związany z odmienną ilością zabieranej żywności i płynów do picia. W przypadku krótkich wycieczek, niezbędnym jest czysta woda butelkowana oraz konserwy, czy chociażby batony, idealne na spadek energii. Na kilkudniowy wypad można zabrać specjalistyczny filtr turystyczny. Pozwoli on oczyścić wodę zaczerpniętą bezpośrednio ze źródła.

8. Dobry humor i pozytywne nastawienie – niezależnie od stopnia zaawansowania osób udających się na spływ kajakowy na Śląsku, każda z nich powinna podejść do tej aktywności z optymizmem i uśmiechem na ustach. Kajaki to nie tylko sport, ale przede wszystkim świetna zabawa, która daje wiele radości i satysfakcji ludziom w każdym wieku.

Co zabrać na spływ kajakowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *