Jak pływać kajakiem? Poradnik dla początkujących

Początkowo pływanie kajakiem może wydawać się trudną czynnością, jednak odpowiednia dawka wiedzy i odrobina wyćwiczonej koordynacji ruchowej może przyczynić się do ekscytujących doznań. Jak poprawnie poruszać się kajakiem? O czym należy pamiętać, aby nie doprowadzić do wywrotki? Odpowiedzi na te pytania, w sposób praktyczny zostały przedstawione poniżej.

Podstawy manewrowania kajakiem

Podstawowe manewry wykonywane w czasie spływu kajakiem trzeba poznać zanim się do niego wsiądzie. Pozwoli to nie tylko poczuć się dobrze przygotowanym do tej wyjątkowej aktywności, ale i zapewni bezpieczeństwo.

Spływy kajakowe śląsk, pagajos
spływy kajakowe Rybnik

Kajak dwuosobowy

Ważną informacją jest fakt, iż do kajaku dwuosobowego, cięższa osoba siada z tyłu. Nigdy w tym wypadku nie należy do niego wchodzić jednocześnie. Osoba ta, ma również dużo większą kontrolę nad kajakiem. Stąd też powinna posiadać większe doświadczenie.

Ruchy wiosłem

Do manewrowania kajakiem potrzebne jest wiosło. Aby było prawidłowo używane, to trzeba je trzymać pomiędzy końcami, na których znajdują się łopatki (piórka). Machanie nim jest dość męczącą czynnością, dlatego przydatne będzie posiadanie trochę siły.

Skręt w lewo wymaga poruszania prawym piórem (analogicznie, dotyczy to również skrętu w prawo). Poruszanie do przodu odbywa się za pomocą naprzemiennego machania dwoma łopatkami. Podczas spływu kajakowego zdarzają się sytuacje, w których dziób łodzi może znaleźć się np. w trzcinie lub innych zaroślach. Wydostanie umożliwia jedynie wycofanie sprzętu. Manewr ten, wykonuje się, wkładając łopatkę wiosła za siebie, po czym należy ciągnąc je do przodu.

jak pływać kajakiem

Ciąg wsteczny

W sytuacji, gdy kajak może zderzyć się z przeszkodą lub uderzyć o brzeg, wystarczy wykonać tzw. ciąg wsteczny (skręt) jedną stroną łodzi. Sprzęt automatycznie skręci, co skutkuje zachowaniem bezpiecznej pozycji na wodzie.

Czego nie robić w kajaku?

Aby zachować bezpieczeństwo, w kajaku zabronione jest m.in.:

  • bujanie,
  • wstawanie,
  • wystawianie nóg na zewnątrz.

Podczas spływu kajakowego pod żadnym pozorem nie można być pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających. W związku z tym nie wolno również pić alkoholu i odurzać się innymi substancjami w trakcie pokonywania trasy.

Spływ kajakowy, a lekcja wsiadania i wychodzenia z łodzi

Punktem wejścia w świat kajakarstwa dla początkujących jest lekcja wsiadania i wychodzenia z niego. Ta umiejętność znacząco zaniża statystyki wywrotek z tym związanych. Rozpoczynając wsiadanie do kajaku należy mieć na uwadze, że tego typu sprzęt jest ruchliwy i z łatwością można go przechylić. Musi znajdować się na wodzie, ponieważ umieszczony np. na piasku uniemożliwiłby sprawne przesunięcie w stronę rzeki.

Zasada wsiadania polega na chwyceniu obiema rękami środkowej części łodzi, po bokach, w obrębie siedzenia, zachowując przy tym równowagę. Gdy jedna noga znajdzie się wewnątrz łodzi, należy szybko dostawić drugą i usiąść. Omawiana czynność wykonana w sposób prawidłowy wpłynie na poprawne rozpoczęcie przygody związanej z poruszaniem się po wodzie.

O czym jeszcze należy pamiętać poruszając się kajakiem?

Biorąc udział w spływie kajakowym, warto obserwować lustro wody. Wszelkie załamanie może oznaczać pojawienie się przeszkody. Gdy dojdzie do wywrotki, nie należy na „siłę” wsiadać do kajaku. W momencie, gdy widać brzeg, pozostaje starać się, na spokojnie wyjść z wody i przyciągnąć sprzęt. Kolejną czynnością będzie osuszenie łodzi oraz powtórna próba poruszania się po spływie. Jak zachować się w przypadku, gdy kajak znajduje się w pobliżu zakotwiczonych statków?

Podpływanie w tej sytuacji jest szczególnie niebezpieczne. Przy tego typu obiektach powstają silne prądy, mogące wciągnąć pod dno statku. Stąd też odpowiednio szybka reakcja polegająca na zachowaniu „bezpiecznej odległości”, może niekiedy zapobiec kalectwu do końca życia.

Początkujący kajakarze mają do dyspozycji możliwość skorzystania ze spływów kajakowych w Rybniku na Śląsku, które organizowane są przez doświadczone osoby. Wycieczka w grupie jest zdecydowanie bezpieczniejszą formą kajakarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *