Jak się ubrać na spływ ciąg dalszy

Spływy kajakowe śląsk, pagajos

Postanowiłeś wybrać się na spływ kajakowy na Śląsku. Gratulujemy. To znakomity pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Jeśli robisz to pierwszy raz, to zapewne zastanawiasz się, co ze sobą zabrać i w co się uprać na spływ kajakiem. Listę niezbędnych ubrań i innych przedmiotów na kajak musisz dostosować pod siebie i swoje potrzeby, porę roku oraz aktualną pogodę. Jednak są pewne, uniwersalne standardy, którymi warto się kierować przy pakowaniu.

Jak się ubrać na spływ kajakowy

Na co zwrócić uwagę pakując się na spływ kajakowy.

Wyposażenie twojego plecaka oraz strój będą zależeć od kilku czynników. Wśród nich należy wymienić pogodę, porę roku, ilość godzin/dni wyprawy, miejsce noclegu czy chociażby sposób transportu bagażu. Przygotowując się na wyprawę musisz rozważyć te kwestie i odpowiednio przemyśleć, co warto zabrać. Niezwykle pomocna będzie lista rzeczy, które chcesz i powinieneś zabrać na spływ kajakowy, a w jej przygotowaniu pomogą ci niżej przedstawione porady.

Kajaki Śląsk – jak się ubrać.

Wybierając się np. na spływ kajakowy Śląsk, nie ma większego znaczenia, w którym miejscu na mapie województwa będziesz rozpoczynał swoją wyprawę, a gdzie ją kończył – istnieje pewien rodzaj stroju, który zawsze warto posiadać. Podstawą są wygodne, dobrze dopasowane ubrania. Spędzisz w nich najprawdopodobniej przynajmniej kilka godzin, zatem nic nie powinno być przyciasne, wpijać się w skórę, krępować ruchów czy nieprzyjemnie drapać. Na wypadek bliskiego spotkania z wodą przydatne będą materiały, które szybko staną się suche. Mimo wszystko, warto spakować zestaw ubrań na zmianę. Przy wyborze koloru najbardziej praktyczne są ziemiste odcienie. Zabrudzenia nie rzucają się tak bardzo w oczy i nie przyciągają promieni słonecznych. Czarne ubrania bardzo się nagrzewają i mogą powodować dyskomfort przy wysokich temperaturach. Przed wyruszeniem na spływ kajakami, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Dobra kurtka przeciwdeszczowa będzie na wagę złota przy deszczowej aurze. Nawet jeśli synoptycy nie zapowiadają opadów, warto mieć w plecaku zajmującą mało miejsca cienką ortalionową kurtkę lub pelerynę. Jeżeli planujesz spływ z noclegiem nie zapomnij o cieplejszej bluzie i dodatkowej odzieży na przebranie, dopasowanej odpowiednio do pory roku. Czapka z daszkiem, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem będą nieodzowne kiedy przygoda pod kryptonimem kajaki na Śląsku ma miejsce w letnich miesiącach.

Dobór obuwia, a spływ kajakowy Rybnik

Buty są bardzo ważnym elementem każdej, nie tylko kajakowej wyprawy. To, jakie obuwie będzie odpowiednie na spływ kajakowy, zależy od pory roku. Wiele początkujących osób wybiera się na spływ w klapkach, trampkach lub ozdobnych sandałkach. Jednak trzeba pamiętać, że może czekać cię wywrotka, lub konieczność przeniesienia kajaka po trudnym odcinku rzeki. Dlatego w lecie postaw na wodoodporne sandały turystyczne. Dzięki nim możesz wejść do wody, ale też i pod prysznic na biwaku. Jeżeli jednak prognozowane są opady deszczu i niższe temperatury, zabierz zabudowane buty. Nie zapomnij spakować butów na przebranie po zakończonym spływie, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że obuwie, które miałeś na stopach w kajaku będzie przemoczone.

O czym jeszcze warto pamiętać wypierając się na spływ kajakowy.

Wybierając się na jednodniowy spływ kajakowy dla początkujących na Śląsku z pewnością warto zabrać rzeczy już wyżej wspomniane, a ponadto:

  • osobiste przedmioty schowane w wodoszczelnym woreczku –– najlepiej jest je przymocować do kajaka lub do siebie, aby nie wpadły do wody w razie wywrotki,
  • prowiant na drogę –– dużo wody oraz jedzenie w ilości dostosowanej do czasu spędzanego na wyprawie,
  • środek chroniący przed ukąszeniami owadów –– komary i meszki potrafią zepsuć nawet najlepszy spływ kajakowy na Śląsku.
Kilkudniowy wypad wymaga odpowiednio lepszego przygotowania, dlatego spakuj również ze sobą bieliznę, kosmetyki do higieny osobistej, klapki pod prysznic, cienkie ręczniki, powerbank, obuwie na zmianę, chusteczki. Jeżeli będziesz nocował na polu biwakowym, należy wyposażyć się w namiot i inne niezbędne w przypadku takiego noclegu akcesoria.

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Spływ kajakowy to rewelacyjna rozrywka dla paczki znajomych, jak i rodzin z dziećmi. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie. Zakładaj kapok, unikaj spożywania alkoholu i innych środków podobnie działających. Zadbaj o odpowiedni posiłek, który doda ci energii oraz o nawodnienie organizmu, przed i w trakcie uprawiania sportu. Nie zapomnij też o uśmiechu i czerpaniu z tej przygody jak największej przyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *