Jak wsiadać do kajaka?

Lato i wakacyjne przygody sprzyjają aktywnościom na wodzie. Jedną z nich są oczywiście bardzo popularne spływy kajakowe. Są one doskonałą okazją do obcowania z naturą, a także aktywnością fizyczną, która nie jest specjalnie skomplikowana czy niebezpieczna. Tak się wydaje i zazwyczaj tak jest, problemy ze spływami kajakowymi pojawiają się jednak bardzo często już na początku – chodzi oczywiście o to, jak wsiadać do kajaka, aby spływ nie rozpoczął się kąpielą w zimnej rzece czy jeziorze? W poniższym wpisie przekażemy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci tego uniknąć. Koniecznie czytaj go więc dalej!

Czy turystyczne kajaki można łatwo wywrócić?

To pytanie zdecydowanie najczęściej pojawia się podczas szkoleń przed wypłynięciem na spływ. Nie ma się czemu dziwić – dla wielu osób to właśnie kwestia stabilności kajaka jest dużo bardziej przejmująca niż konieczność pokonywania różnego typu przeszkód po drodze. Odpowiadamy więc – turystyczne kajaki wbrew pozorom bardzo ciężko jest wywrócić. To raczej stabilne łódki, których wywrotka, jeśli się zdarza, to dzieje się to podczas nieumiejętnego wsiadania do nich. W kolejnych częściach tego wpisu dowiesz się jednak, jak zrobić to spokojnie i tak, aby nie zakończyło się to wypadnięciem do wody.

Do sedna, czyli jak wsiadać do kajaka?

Pierwsza i najważniejsza kwestia poruszanego dzisiaj tematu to to, że do kajaka turystycznego powinniśmy wsiadać na wodzie, nie na brzegu! Wsiadanie do niego na brzegu po pierwsze nie ma większego sensu, jeśli nie mamy pomocy osób trzecich. Po drugie z kolei, bardzo łatwo można go w ten sposób uszkodzić. Najlepiej więc ustawić kajak w wodzie (najlepiej w płytkiej), równolegle do brzegu i dziobem pod prąd. Wchodząc do łódki, koniecznie musisz obniżyć swój środek ciężkości – wystarczy, że wykonasz przysiad bądź kucniesz. W takiej pozycji, trzymając się obręczy kokpitu, musisz postawić jedną nogę w burcie kajaka, druga kończyna powinna jednak pozostać w wodzie bądź na pomoście, z którego wsiadasz. Taka pozycja pozwoli Ci kontrolować kajak i jest dosyć stabilna. Opisany sposób wsiadania jest zdecydowanie najprostszy i umożliwia wygodne „dostanie się” do kajaka zarówno z wody, jak i pomostu czy przystani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *