Spływ jednodniowy – jak należy się przygotować?

Zdecydowanie najpopularniejszą letnią aktywnością są spływy kajakowe. Nasz piękny kraj ma do zaoferowania wiele atrakcyjnych tras wypadowych, zarówno tych krótszych, jak i tych przeznaczonych dla nieco wytrwalszych kajakarzy. Spływy jednodniowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ stanowią znakomitą formę wakacyjnego wypadu – zajmują większą część dnia i nie są bardzo angażującą rozrywką. Oczywiście pod warunkiem tego, że postawimy na stosunkowo prostą trasę. Jak się jednak należy przygotować do spływu jednodniowego? Jeśli dręczy Cię to pytanie, to koniecznie czytaj dalej ten wpis – postaramy się bowiem przekazać Ci w nim kilka istotnych porad.

Śledź pogodę!

Oczywiście, idealny scenariusz spływu kajakowego zakłada przyjemny gorąc i czyste niebo. Nie oszukujmy się jednak – pogoda w Polsce bywa kapryśna i zmienna. Mając to na uwadze, przygotuj odpowiednią odzież. Śledź uważnie pogodę w dniach poprzedzających wypad nad wodę i na jej podstawie wybierz właściwe ubranie. Pamiętaj również, że upał na wodzie odczuwalny jest w zupełnie inny sposób – może się okazać, że nim się obejrzysz, Twoja skóra już zostanie poparzona przez palące słońce. Na kostium kąpielowy czy kąpielówki warto więc założyć przewiewną koszulę. Bezwzględnie pamiętaj także o nakryciu głowy i ochronie oczu z pomocą okularów. O udar słoneczny i przegrzanie podczas upalnego spływu naprawdę nie jest tak trudno. Na stopy załóż wygodne sandały bądź klapki – te ochronią Cię przed niebezpiecznymi niespodziankami na dnie rzeki czy jeziora. Staraj się jednak nie wychodzić z kajaka.

Obowiązkowe środki bezpieczeństwa

Chodzi tu oczywiście przede wszystkim o kamizelkę – bez niej nawet nie planuj rozpoczynać spływu, jest to bardzo niebezpieczne, a wręcz nieodpowiedzialne. Do kajaka zabierz także prowiant – co najmniej 1,5 wody mineralnej na osobę i lekkie przekąski bądź kanapki. Nie zapomnij o naładowanym, dobrze zabezpieczonym telefonie komórkowym. Twarz i ciało koniecznie posmaruj kremem z wysokim filtrem UV – zabierz go także ze sobą i reaplikuj w trakcie spływu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *