Spływ kajakowy z dzieckiem – porady co przygotować oraz czego można się spodziewać

Spływy kajakowe zaskarbiają sobie coraz większą sympatię zarówno wśród fanów obcowania z naturą, jak i osób ceniących sobie spędzanie wolnego czasu w aktywny sposób. Jedna atrakcja może bowiem połączyć obie te rzeczy. Coraz częściej w spływach kajakowych biorą też udział rodzice z dziećmi. Zabierając na wodne aktywności starsze maluchy, warto się jednak odpowiednio przygotować. W jaki sposób? My postaramy się udzielić Ci kilku wskazówek, dzięki którym zarówno Ty, jak i Twoje dziecko będziecie miło wspominać czas podczas spływu kajakowego.

Kiedy można zabrać dziecko na kajaki?

Co do tego nie ma specjalnych reguł. Każdy rodzic wie przecież najlepiej, czy jego maluch jest sobie w stanie poradzić podczas tego typu aktywności. Oczywiście początkujący kajakarze powinni dwa razy pomyśleć, zanim wezmą na spływ malutkie dziecko. Nieco zaprawione w boju osoby są dużo bardziej doświadczone, dzięki czemu będą w stanie lepiej zapewnić bezpieczeństwo maluchowi. Zgodnie z tym, nawet i 4-letnie dzieci mogą towarzyszyć rodzicom podczas wodnych przygód.

Odpowiednia trasa

Wiele maluchów panicznie boi się wody. Na pierwsze wspólne spływy kajakowe warto więc wybrać trasę, które oferuje płytką wodę, która nie jest przy tym rwąca. Niebezpieczne prądy mogą być niezłą przygodą, ale tylko wtedy, gdy mamy już pewne doświadczenie. Pierwszy spływ kajakowy Twojego dziecka powinien być spokojny, tak aby maluch mógł zdobyć pierwsze ważne informacje na temat tej aktywności.

Obowiązkowe środki bezpieczeństwa

Są nimi między innymi: właściwy ubiór oraz kapok. Dzieci bezwzględnie powinny mieć założony kapok, który zapewni im bezpieczeństwo podczas całej wyprawy, nawet gdy dojdzie do wywrotki. Nie zapominaj także o tym, aby dziecku w kajaku towarzyszył dorosły. Dwójka niedoświadczonych, młodych kajakarzy może być fatalnym pomysłem. Przed wypłynięciem warto również przejść krótkie szkolenie z instruktorem, który wyjaśni najważniejsze kwestie w przystępny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *