Technika pływania kajakiem

Kajakarstwo

Jedną z popularniejszych aktywności fizycznych, które można uprawiać na wodzie, zdecydowanie jest pływanie kajakiem. Niewątpliwie jest to prawdziwa frajda, która sprawdza nie tylko nasze zdolności sportowe czy wytrzymałość, ale i pozwala na obcowanie z pięknem przyrody. Relaks połączony z aktywnością fizyczną to coś, co podoba się wielu osobom. Oczywiście pływanie kajakiem nie może być pozbawione pewnej techniki. Stanowi to wręcz jeden z ważniejszych aspektów spływów. Skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne poruszanie się w wodzie to bowiem podstawa! W poniższym artykule my postaramy się doradzić Ci, jak pływać kajakiem, aby aktywność ta mogła być bezpieczna i bardzo przyjemna!

Równowaga jest bardzo ważna

Chyba kajakarz doskonale wie, że najważniejszą kwestią podczas pływania kajakiem jest utrzymanie równowagi. Aby ją zachować, należy oczywiście we właściwy sposób siedzieć w kajaku. Warto więc usiąść na środku siedzenia, a nogi lekko ugiąć. W ten sposób zdecydowanie łatwiej jest pozostawić środek ciężkości we właściwym miejscu. Podczas pływania kajakiem należy pilnować właśnie tej pozycji, aby nie doprowadzić do wywrotki. Inna istotna kwestia to oczywiście równomierne rozłożenie wagi we wszystkich częściach kajaka.

Trzymaj wiosła we właściwy sposób

Nigdzie nie popłyniesz bez wioseł, dlatego warto również o nich powiedzieć kilka słów. No więc, technika używania wioseł jest równie ważna co utrzymanie równowagi. Wiosłowanie powinno się odbywać naprzemiennie, po obu stronach kajaka. Każde z wioseł należy wprowadzać do wody blisko łódki, a później prowadzić nieco w dół przy użyciu siły. Tak powinno wyglądać wiosłowanie na prostej trasie. W przypadku skrętów musisz pamiętać o tym, aby zwiększyć swoją siłę przy prowadzeniu wiosła w wodzie z jednej strony kajaka. Warto nastawić się na spory wysiłek — bardzo mało wód oferuje spokojne nurty, które nie wymagają dużego natężenia siły. Raczej czekają Cię nurty wymuszające na Tobie ruchy całego ciała, aby na przykład skręcić kajakiem w konkretną trasę czy przy przyspieszeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *