Jak przygotować się na zimowy spływ kajakowy?

Zimowy spływ kajakowy

Kajakowanie dla odważnych, czyli jak się przygotować na zimowy spływ z PAGAJOS.

Opadnięcie liści z drzew i spadek wysokości słupków rtęci nie oznacza zakończenia sezonu spływów kajakowych. Choć zazwyczaj ten sposób spędzania czasu kojarzy się ze słonecznymi dniami relaksem, pojawia się coraz większe grono entuzjastów spływów kajakowych również podczas chłodniejszych miesięcy. W co się ubrać na zimowy spływ kajakowy, aby dobrze się bawić i nie zakończyć wycieczki przeziębieniem? Oto kilka wskazówek od PAGAJOS!
Jaki ubiór będzie właściwy na zimowy spływ kajakowy?
Kompletując strój, należy zwrócić uwagę, czy posiada trzy pożądane cechy:

  • umożliwia swobodę ruchów,
  • zapewnia komfort termiczny,
  • jest wodoodporny.

Niezależnie od tego, czy planujemy powolny spływ z nurtem rzeki. Czy też wymagający większego zaangażowania kajakowy slalom pośród naturalnych przeszkód – musimy wyposażyć się w ubranie umożliwiające swobodne poruszanie. Chociaż perspektywa spędzenia zimą kilku godzin na zewnątrz zachęca do ubierania nieskończonej ilości warstw “na cebulkę”, warto zwrócić baczną uwagę, czy nie będą one utrudniały wiosłowania.
Gotowi na niecodzienny spływ kajakowy? Od stóp do głów!
A teraz krok po kroku omówimy poszczególne części ubioru:

zimowy spływ kajakowy
zimowy spływ kajakowy

Buty – czy kalosze to dobry pomysł?

Należy pamiętać, że niespodziewane opady deszczu lub śniegu czy konieczność wyjścia z kajaka do wody, by np. pokonać płyciznę mogą się zdarzyć. Czy w takim razie komplet grube skarpety + kalosze będzie odpowiedni? Niestety nie!!! A tego typu rozwiązanie może stać się problemem w przypadku wpadnięcia do wody. Nasiąkająca wełna oraz ciężkie gumowe buty stworzą niebezpieczny balast dla nóg. W kwestii obuwia idealnego na zimowy spływ polecamy zaufać specjalistom. Skarpety neoprenowe w połączeniu z butami z tego samego materiału to najlepszy zestaw – wodoodporny, ciepły i bezpieczny.

Zimowy spływ kajakowy – co ubrać na nogi?

Najlepszym wyborem są oczywiście spodnie dedykowane do kajakarstwa, stanowiące wodoodporny, ciepły element garderoby. Jeśli jednak nie planujemy zbyt ekstremalnej wyprawy, gdy woda leje się strumieniami do kajaka (choć zimowe spływy kajakowe na Śląsku też obfitują w emocje 🙂 )- można się bez nich obejść. Warto natomiast ubrać się dwuwarstwowo – najpierw ocieplane legginsy lub termiczne kalesony – a na nie spodnie przeciwdeszczowe albo jeansy. 

Zimowy spływ Odrą
zimowy spływ Odrą

Górna część ciała

Podobnie jak w przypadku spodni – na bardziej ekstremalne spływy warto wyposażyć się w profesjonalną odzież kajakarską. Natomiast do pozostałej rekreacji wystarczy łatwy do skomponowania zestaw. Pierwszą warstwą powinna być koszulka termiczna – oddychająca i ciepła. Na nią warto założyć bezrękawnik ogrzewający klatkę piersiową, jednak nieutrudniający poruszania się, a na wierzch kurtkę przeciwdeszczową lub sztormiak. Do najważniejszych zadań ostatniej warstwy należy ochrona przed wiatrem i wodą.

Głowa i dłonie – czapka i rękawiczki!

Te części ciała będą najbardziej narażone na działanie zimowej aury. Warto, aby zarówno czapka, jak i rękawiczki odpowiednio chroniły przed wiatrem i zimnem. Świetnie sprawdzą się tutaj ubrania neoprenowe – nie są drogie, a sprawują się świetnie. W przypadku rękawiczek istotne jest też by były wodoodporne i umożliwiały pewne trzymanie wiosła.

 

Wodoszczelny worek.

Wywrotka na kajaku czasami się zdarza. i choć latem stanowi okazję do śmiechu, zimowa kąpiel w lodowatej wodzie może już nie być taka przyjemna. Z tego względu drugi zestaw ubrań, a zwłaszcza: skarpet, rękawiczek, czapki, bielizny, spodni i koszulki – jest kluczowy. Warto też zabrać ze sobą zamykany wodoszczelny worek, by uchronić przed zamoczeniem rzeczy takie jak telefon, jedzenie czy dodatkowa odzież.

Zimą rzeki są spokojniejsze.

Mamy nadzieję, że ta garść informacji od PAGAJOS zachęci Was do kajakowania o każdej porze roku oraz pomoże odpowiednio przygotować się na wyjazd. I choć Ruda czy Odra to nie rwąca Amazonka, planując spływy kajakowe na Śląsku w okolicy Rybnika czy Raciborza, warto być przygotowanym na różne niespodzianki. Zimą rzeki są spokojniejsze, nurt jest wolniejszy, zimowy spływ z pewnością dostarczy wielu wrażeń! Pamiętajcie, że zimą rzeki są spokojniejsze.

Dajcie znać w komentarzu czy takie informacje są dla was przydatne i czy mamy pracować nad takimi wpisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *