Czy trzeba umieć pływać?
Korzyści płynących ze spływu kajakami jest mnóstwo, między innymi wzmocnienie pracy serca, trening mięśni, które cierpią na skutek siedzącego trybu życia oraz możliwość rozładowania negatywnych emocji. Jest to rozrywka dla par, całej ekipy znajomych czy na rodzinne niedzielne popołudnie. Plusów wykonywania sportu jest wiele, jednak pojawiają się pewne pytania i wątpliwości. Czy trzeba umieć pływać? Jak zaawansowanym należy być? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie.
Przede wszystkim postaw na akcesoria ochronne
Kamizelka ratunkowa dobrej jakości ze stosownym atestem zagwarantuje ci utrzymanie się na powierzchni wody, jeżeli już do niej wpadniesz. Jej ogromna wyporność z pewnością może uratować ci życie. Z tego powodu bezwzględnie należy ją na sobie mieć, od momentu wejścia na kajak, aż do ukończenia trasy. Musi być odpowiednio założona i zapięta –– tylko w takim przypadku stanowi odpowiednią ochronę.
Umiejętność pływania, a spływ kajakowy
Spływy kajakowe Rybnik kuszą swoimi walorami, a ty nie potrafisz pływać. Ta umiejętność zdecydowanie jest przydatna, ale nie obligatoryjna. Kamizelki ratunkowe lub asekuracyjne zapewniają utrzymanie się na powierzchni wody, więc można rzec, że jest to sport niejako dla każdego. Młodsi uczestnicy otrzymują specjalny egzemplarz ratunkowy podtrzymujący głowę. Pamiętaj, aby ten środek właściwie spełniał swoją funkcję, musi być dobrze dopasowany do wymiarów ciała. Kajaki są wyposażone w specjalne akcesoria podnoszące komfort bezpieczeństwa, ale o tym dowiesz się już w dalszej części tekstu.
Logistyka to podstawa
Prawidłowe rozplanowanie trasy podczas organizacji profesjonalnego spływu kajakowego dla początkujących Śląsk to podstawa bezpieczeństwa i świetnej zabawy. Dobór obsady – ten odbywa się na podstawie doświadczenia, wieku i wagi uczestników. Steruje zawsze osoba z tyłu i powinna być ona odpowiednio cięższa oraz bardziej doświadczona. Z przodu zasiada ten, kto jest lżejszy, nie ma aż takiej wiedzy, jednak to on będzie nadawał tempo. Unika się sadzania dwóch osób niepotrafiących pływać i niemających doświadczenia w tym sporcie. Następnie ustala się szyk spływu –– zawsze w pierwszym kajaku płynie przewodnik, którego nie wolno wyprzedzać. Zamyka rejs osoba mająca ze sobą apteczkę, której zadaniem jest udzielanie ewentualnej pomocy.
Czy kajak może się wywrócić?
Przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jednak jeżeli dojdzie do nieprawidłowości, może się to zakończyć chłodną kąpielą. Dlatego przed pierwszym rejsem warto jest zdobyć podstawową wiedzę na temat obsługi tego typu sprzętu. Pomocne będą osoby pracujące w wypożyczalni kajaków na Śląsku. Są to doświadczeni kajakarze, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, dlatego warto u nich rozwiać wszystkie swoje wątpliwości. Kajak się przewrócił – co należy zrobić. Stało się, kajak wywrócił się w trakcie spływu. Co powinieneś zrobić. Wydostać się z kajaka i jeżeli jest dosyć głęboko, popłynąć z nim do najbliższego brzegu. Jeśli jest płytko, można wylać z niego wodę i z powrotem do niego wsiąść.
Kajaki na Śląsku pochodzące z dobrej wypożyczalni PAGAJOS są bardzo stabilne i utopienie ich jest niezwykle ciężkim zadaniem. Osoby niedoświadczone powinny zdecydować się na spływy kajakowe dla początkujących Rybnik, które nie są skomplikowane i bardzo wymagające. Kajakarstwo na spokojnej rzece, które planujesz uprawiać jako nowicjusz, nie będzie sportem ekstremalnym, jednak warto, aby przynajmniej jedna osoba z ekipy miała wiedzę na temat sterowania kajakiem i o tym, jak się zachowywać w trakcie wyprawy. Oczywiście podstawą jest, aby ktokolwiek z was potrafił jednak pływać, ponieważ różne sytuacje mogą się wydarzyć. Jeżeli w twojej grupie nie ma nikogo takiego, warto jest się udać, np. na zorganizowane spływy kajakowe Śląsk, w których biorą udział doświadczeni kajakarze. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z twojego towarzystwa będzie miał szansę przeżyć nie zapomnianą przygodę i poznać podstawy kajakarstwa.