Polska obfituje w dostępność fantastycznych miejsc, by odbyć spływ kajakowy. W związku z tym, można wyodrębnić mniej lub bardziej ekstremalne trasy. Dobrym przykładem na to, są spływy kajakowe na Śląsku. Z jakich tras można skorzystać w tym rejonie i czego należy się po nich spodziewać? Czy wybór miejsca spływu ma znaczenie?
Spływy kajakowe na Śląsku – bezpieczna przystań
Warto zaznaczyć, że Śląsk jest bogaty w różnorodne trasy wodne, biorąc pod uwagę ich stopień trudności oraz komfort pod względem wypożyczenia niezbędnego sprzętu. Spływy kajakowe pomagają także odkryć ciekawe zakątki wspomnianego regionu. Przygodę można rozpocząć od przystani:
Kajaki Ruda
Spływy kajakowe wzdłuż Rudy mają miejsce np. od zalewu Rybnickiego do Kuźni Raciborskiej. Dla bardziej wytrwałych zaleca się przedłużenie trasy i jej zakończenie w Turzy. Ruda przepływa przez miejscowość Rybnik, stąd też zaczyna się pierwszy odcinek spływu kajakowego (zaraz nad Zalewem Rybnickim). Rzekę charakteryzuje brak utrudnień. Spływ kajakowy w Rybniku będzie świetnym miejscem na początek przygód związanych z kajakarstwem.
Spływ kajakami Olza
Malownicza rzeka Olza, to tzw. serce Śląska Cieszyńskiego. Spływ kajakowy rozpoczyna się od przystani w Czeskich Wierzniowicach. Jest to świetne miejsce dla początkujących. Rzeka delikatnie się wije, stąd też nie powinna sprawiać większych trudności. Dosyć ważną informacją jest fakt, iż najlepszym momentem na spływy kajakowe w tym miejscu będzie okres wiosny lub lata, po obfitych opadach, z racji niedostatniej głębokości. Ostatni jej odcinek udostępniony został dla wytrwałych kajakarzy. Napotykane jazy są bardzo niebezpieczne mimo dość sporej szerokości rzeki. Po kilku kilometrach Olza wpada do Odry w Zabełkowie.
Kajaki na Śląsku – Racibórz
Z bazy kulturalnej miasta Racibórz można rozpocząć spokojną trasę wodną. Na odcinku do Ciechowic mijane są pola i lasy. Górna, uregulowana część Odry jest jeszcze stosunkowo bezpiecznym szlakiem. Często spotykanymi przeszkodami dla kajakarzy są powalone drzewa. Z kolei ciekawym widokiem będzie zamek książąt raciborskich. Poruszając się w kierunku Ślepej Ulgi, kajakarze przepłyną pod mostami drogowymi i kolejowymi, by po około godzinie znaleźć się na głównym szlaku Odry.
Spływ kajakowy Odrą
Odra, czyli tzw. dzika rzeka przecina południowe obszary województwa śląskiego. Pod względem spokojnych krajobrazów, poziomu trudności oraz urokliwych meandrów, jest popularna wśród doświadczonych kajakarzy. Cecha charakterystyczna to zmieniające się koryto (średnio co rok), które zaskakuje oraz uzależnia od regularnego zwiedzania. Trasa tego spływu kajakowego rozpoczyna się np. we wsi Zabełków. Na odcinku Odry wyodrębniono obszary Natura 2000, gdzie spotkać można chronione gatunki zwierząt, takie jak rzekotka drzewna czy bóbr europejski.
Istota spływu kajakowego – Śląsk
Popularność wśród początkujących i tych, zaawansowanych kajakarzy, sprawiła, że z roku na rok przybywa na Śląsk coraz więcej chętnych osób chcących sprawdzić się podczas pływu jedną z tras oferowanych w tym regionie. Z uwagi na piękno krajobrazów oraz rodzaj wypoczynku, korzystający z dobrodziejstw kajakarstwa są w pełni zrelaksowani. Obcowanie z naturą dotlenia oraz usprawnia organizm. Jest to również miejsce idealne dla rodzin jako odskocznia od codziennych obowiązków. Z myślą o tym, wypożyczalnie kajaków na Śląsku umożliwiają dobranie odpowiedniej łodzi, a także szlaku wodnego. Dlaczego miejsce spływu ma tak ogromne znaczenie dla kajakarzy? Przede wszystkim wznosi decydującą wartość do całokształtu wycieczki. Śląsk obfituje w trasy, które zarówno cieszą i dodają adrenaliny zaawansowanym kajakarzom, jak i stanowią doskonały sprawdzian dla nieco mniej, ale jednak doświadczonych miłośników spływów. Nie brakuje w tym regionie również tras dla początkujących fanów aktywności wodnych, w tym także dla dzieci. Co więcej, dzięki dostępności wypożyczalni kajaków na Śląsku możliwe jest uzyskanie pełnego instruktarzu i profesjonalnego sprzętu. Doradztwo dla początkujących kajakarzy jest istotne, nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo, ale również pod względem właściwego doboru atrakcyjności trasy.