Trasy kajakowe Śląsk

rzeka Ruda

Oto kilka możliwości wyboru trasy spływów kajakowych w wypożyczalni kajaków PAGAJOS na których można pływać. Trasy kajakowe są bardzo urozmaicone od spokojnych odcinków dla początkujących kajakarzy po odcinki dla bardziej doświadczonych i zaawansowanych. Zawsze staramy się spełniać oczekiwania naszych klientów i dobrać im takie odcinki na spływ aby nie były powyżej ich umiejętności.

Spływ kajakowy Chałupki

Trasy kajakowe górną Odrą możemy jest wczesną wiosną, aż od Ostrawy, w późniejszym okresie jest to nie możliwe ze względu na niski poziom wody. Spływ kajakowy z Ostrawy do Chałupek jest bardzo spokojna, jedynie na granicy z Polską pod mostem kolejowym występuje małe spiętrzenie wody, które daje mnóstwo frajdy podczas pokonywania go kajakiem. Chałupki to miejscowość przygraniczna która leży obok Czech. Odra na odcinku Chałupki Zabełków jest rzeką graniczną i oddziela oba kraje. Odra z Chałupek do Zabełkowa przybiera nieregularny kształt, jest to najpiękniejszy odcinek dzikiej Odry zwany Meandrami Odry. Meandry Odry są dostępne przez cały rok, a o każdej porze roku wyglądają inaczej. Odra znajduje się tutaj w obszarze Natura 2000. Podczas spływu kajakiem możemy zaobserwować dziką przyrodę i ptactwo które w tym obszarze występuje.

Dzięki nie uregulowanemu brzegowi rzeka co roku zmienia swoje koryto więc każdego roku ten odcinek wygląda zupełnie inaczej, jest sporo powalonych drzew, również dzięki pracy bobrów, i kilka bystrzy. Odcinek z Zabełkowa do Krzyżanowic jest już uregulowany, można spokojnie płynąć kajakiem i rozkoszować się ciszą i pięknem natury leniwo wiosłując do przystani. W Krzyżanowicach kończymy spływ ponieważ zaczyna się tutaj Zbiornik Racibórz i dalej nie można płynąć. Następne trasy kajakowe możliwe są dopiero z Raciborza.

Ciekawe miejsca na kajaki

Spływ kajakowy Wierzniowice

Olzę możemy spłynąć z Czech do Zabełkowa gdzie łączy się z Odrą. Olza jest spokojną rzeką z delikatnymi zakrętami i jednym bystrzem, można nią spływać wiosną i po obfitych opadach latem. Spływ zaczynamy w Wierzniowicach po Czeskiej stronie i relaksujemy się spływem leniwej Olzy. Płynąc przez tereny leśne i łąkowe usłyszymy śpiew ptaków i szum otaczającej nas wody. Na odcinku Wierzniowice Zabełków Olza jest rzeką graniczną, rozdzielająca Polskę i Czechy, Choć w samych Wierzniowicach płynie przez Czechy.

Mapa Odry i Olzy
Mapa Odry i Olzy

Najlepsze rzeki do spływu

Spływ kajakowy Rybnik

Rzeka Ruda jest niewielką rzeką, płynącą w całości na terenie województwa śląskiego, a swój bieg kończy wpadając do Odry w miejscowości Turze. Wysokość stanu rzeki bywa zmienny, reguluje go zapora i kopalniany odpływ. Przelew wody jest automatyczny, a jego otwarcie jest losowe jedynie na wiosnę i po obfitych opadach w górnych odcinkach rzeki stan jest wysoki. Trasy kajakowe możemy rozpocząć od Rybnika lub Rudy Kozielskiej. Spływ kajakowy z Rybnika w dzielnicy Stodoły tuż za Zalewem Rybnickimi jest bardzo spokojną trasą dla kajakarzy szczególnie polecana dla początkujących. Kajaki opuszczamy na wodę poniżej Zalewu Rybnickiego. Stąd płyniemy bardzo ciekawym odcinkiem rzeki, nieujętym w betonowe koryto, bardzo meandrującym, z często spotykanymi w nurcie pniami drzew i gałęziami. Ze Stodół dopływa się do miejscowości Rudy, gdzie kończymy pierwszy etap spływu w parku Cysterskim Rud Wielkich przy drewnianym moście. Z  Rud można płynąć dalej do Kuźni Raciborskiej, ale czkają nas dwie przenoski jedna w parku, a druga obowiązkowa przy elektrowni wodnej w Rudach. Po spływie warto odwiedzić Kolej Wąskotorową w Rudach.

trasy kajakowe

Spływ kajakowy Ruda Kozielska

Drugi odcinek najlepiej zacząć w miejscowości Ruda Kozielska, jest to bardzo dziki odcinek z dużą ilością powalonych drzew i możliwością kilku przenosek, sporo jest też  okazji do podglądania dzikiej przyrody – w tym działalności bobrów. Spływ kajakowy Ruda Kozielska najlepiej spływać wiosną przy dużej ilości wody. Jest to odcinek prowadzący przez Krajobrazowy Park Rud Wielkich. Jest on całkowicie dziki więc jest zalecany dla doświadczonych i zaawansowanych kajakarzy, którym nie są straszne powalone drzewa i przenoski kajaków. Często zdarzają się też kąpiele i brodzenie w błocie. Spływ kończymy po lewej stronie za betonowym mostem w Kuźni Raciborskiej.

Mapa Ruda z Rybnika
Mapa rzeka Ruda

Spływ kajakowy Racibórz

Trasy kajakowe w Raciborzu możemy rozpocząć zaraz za zaporą na Zbiorniku Racibórz. Przystań znajduje się na Ślepej Uldze. Możemy też zacząć spływ kajakowy Racibórz z centrum miasta z przystani kajakowej przy Zamku. Rzeka z Raciborza jest uregulowana i bardzo spokojna. Pokonując ten odcinek, czy to z miasta czy kanałem Ulga który łączy się z Odrą za miastem, płyniemy spokojnym szerokim korytem rzeki delektując się widokami natury. Liczne ptactwo będzie nam umilać te podróż kajakiem. Można dopłynąć do promu Grzegorzowice-Ciechowice i tam zakończyć spływ lub płynąć dalej do Dziergowic gdzie jest przygotowana altanka i miejsce na ognisko.

mapa Racibórz Dziergowice
Mapa Racibórz – Dziergowice

Spływ kajakowy Dziergowice

Z Dziergowic możemy udać się w niezapomniany spływ kajakowy do Kędzierzyna. Rzeka na tym odcinku jest bardzo łagodna i leniwa, nurt słabnie i płyniemy tutaj zrelaksowani pokonując w ciszy pola, łąki i zalesione przestrzenie. W Biadaczowie możliwe jest zakończenie spływu na przystani kajakowej. Jeśli to za mało to płyniemy dalej do Kędzierzyna gdzie kończymy spływ na przystani SZKWAŁ. Spływ kajakowy Dziergowice – Kędzierzyn jest dla doświadczonych kajakarzy mamy do przepłynięcia 20 kilometrów po spokojnej Odrze.

mapa Dziergowice Kędzierzyn
mapa Dziergowice – Kędzierzyn

2 thoughts on “Trasy kajakowe Śląsk

  1. Pingback: Dlaczego Warto Pływać Kajakiem - Pagajos.pl

  2. Pingback: Spływ kajakowy dla początkujących - Pagajos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *