Jak ubrać się na kajaki?

Spływy Kajakowe Dla Rodzin z Dziećmi

Aby wybrać się na kajaki, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Odpowiedni strój na kajaki zależy przede wszystkim od pory roku, w której zamierzamy spędzić czas na spływie kajakowym. Co więcej, ubiór warunkuje charakter rzeki czy jeziora oraz konkretna pogoda w dany dzień. Jak ubrać się na kajaki? Ogólna zasada wskazuję, że należy wybrać przede wszystkim ubranie na kajaki bardzo wygodne, które nie będzie krępowało naszych ruchów, wykonane z szybkoschnących materiałów. Jest to rozrywka wodna, więc raczej nie powinniśmy liczyć na to, że wyjdziemy z niej „suchą nogą”.

Kajaki Rybnik
Spływy kajakowe Rybnik

Dobra zabawa na spływie kajakowym

Dobra zabawa trwa parę ładnych godzin, dlatego ubranie musi gwarantować komfort siedzenia w jednej pozycji. Przyda się zarówno strój kąpielowy, jeśli spływy kajakiem odbywa się w ciepłej porze lata, kombinezon, jeśli spływ odbywa się wiosną bądź jesienią. Spływy kajakiem na śląsku działają przez cały rok. Warto zabrać również ciepłą bluzę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Czapka czy inne nakrycie głowy jest konieczne w upalne dni. Jeśli zaliczymy bliski kontakt z wodą, w przypadku np. wywrócenia kajaku, trzeba mieć ubranie na zmianę w zapasie.

Obuwie na spływ kajakowy

Osobnym tematem jest odpowiednie obuwie na spływ kajakowy. Wiele osób wybiera się w zwykłych trampkach czy sandałach. A co jeśli zdarzy się wywrotka bądź konieczność przeniesienia kajaku po trudniejszym odcinku rzeki? Dlatego trzeba wyposażyć się w nieprzemakalne buty z twardą podeszwą lub też buty neoprenowe, które będą idealne zimową porą . W butach neoprenowych będzie nam ciepło nawet po zamoczeniu stopy w wodzie.

jak ubrać się na kajaki
spływ kajakowy z dzieckiem

Jak przygotować się na spływ kajakiem?

Spływ kajakiem, jak każda wodna rozrywka wymaga specjalnego przygotowania. Jak przygotować się na spływ kajakiem? Wszystko zależy, czy będziemy uczestniczyć w spływie indywidualnym, czy zorganizowanym. Jeśli wybieramy się na kajaki zorganizowane, warto zapytać bądź doczytać co oferuję organizator i wówczas zredukować listę potrzebnego ekwipunku.

Przygoda z kajakiem

Krótki, kilkugodzinny spływ kajakowy nie wymaga specjalnych przygotowań. To świetna okazja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakiem. Przede wszystkim, o czym wspomniano wyżej, należy zabrać ubranie na przebranie. Do tego krem z filtrem UV, ponieważ w upalny dzień słońce wyjątkowo silnie może nas opalić na wodzie. Rzeczy osobiste trzeba spakować w wodoszczelne etui (telefon czy pieniądze). Warto zabrać ze sobą również prowiant. Przede wszystkim wodę, herbatę w termosie i kanapki. Przyda się także podstawowa apteczka, a w niej woda utleniona, plastry czy środki przeciwbólowe. Koniecznie warto wyposażyć się także w mapę okolicy w razie problemów z trasą.

Kilkudniowy spływ kajakiem

Jak przygotować się na kilkudniowy spływ kajakiem? Tu zadanie jest trudniejsze, liczba bagaży o wiele liczniejsza. Musimy zorganizować sobie nocleg oraz dokładnej zaplanować całą organizację i miejsca postoju. Pamiętajcie, że zimą też można pływać kajakiem, ale należy się lepiej przygotować. Ponieważ zimą mamy zdecydowanie niższe temperatury niż latem, konieczne są ciepłe ubrania najlepiej nieprzemakalne i chroniące od wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *